• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 20:50

İmar Planları Nelerdir

İmar Planları Nelerdir

Kent yapısının ihtiyaçlar yönünde yeniden oluşturulması konusunda yapılan plan çalışmalarına imar planı denilmektedir. İmar planları kendi içinde gruplara ayrılmıştır. Bunlardan en bilineni Nazım İmar planıdır. Nazım imar planı, kadastral durumu işlenmiş olan bölge ve çevre düzeni planlarına uygunluk gösterir. Arazi parçalarının genel kullanış biçimi, gelecekteki nüfus yoğunluğu ve yerleşim alanlarının gösterdiği gelişmeyi detaylı bir raporla açıklayan plandır. Nazım İmar planı, 1/2000 ya da 1/5000 ölçekte hazırlanmaktadır.İmar Planları Nelerdir yazımıza devam edelim.

 

İmar Planları Nelerdir? İmar Planları Amacı Nedir?

 

Nazım imar planı dışında bu plana uygun olarak hazırlanan bir diğer imar planı ise Uygulama İmar planıdır. Uygulama İmar planı, çeşitli bölgelerin yapı alanlarını, yoğunluğunu, düzenini, yolları ve uygulama için gerekli olan programları detaylı olarak gösteren 1/1000 ölçekte düzenlenen bir plandır.

 

Her türden ölçekte imar planının ihtiyaca cevap veremediği durumlarda tamamının ya da bir kısmının yenilenmesini konu alan planlara Revizyon İmar planı denilmektedir. Revizyon imar planında üst ölçek plan kararlarına bağlı kalınmaktadır.

 

Yürürlükte olan imar planlarının mevcut duruma cevap veremediği durumlarda, ana plana bitişik olarak bütünlük sağlayacak biçimde hazırlığı yapılan planlara da İlave İmar planı denilmektedir.

 

Yerleşmiş olan nüfusa yetersiz kalan mevcut imar planlarının tamamlayıcısı olarak yeni yerleşim alanlarının açılmasını sağlayan Mevzi İmar planı, ana planla bütünleşme göstermeyen durumlarda sosyal ve teknik alt yapı ihtiyaçlarını kendi bünyesinde sağlayan ve detaylı raporla sunulan bir plandır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.