• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 14:46

İmar Ruhsat Harçları Ne Kadar?

İmar Ruhsat Harçları Ne Kadar?

İnşaatların yapımında vatandaşların dikkat etmesi gereken hususların başında imar ruhsatı için inşaat harçlarını yatırmaktır. Vatandaşlar, müteahhitler belediye ya da valiliklere gittiklerinde belediyeler yasasına göre İmar Ruhsat Harçları verilir. Ruhsat harcı çeşitli güncellemelerle hem yıl olarak hem de inşaat alanın yüz ölçümüne göre değişiklik gösterir. İnşaat alanı genişliği inşaatın harcının artması demektir. İnşaat harcının yatırılacağı yerler ise eğer inşaat alanı alan içerisinde ise belediyelere, dışarıda kalıyorsa valilik veznesine yatırılacaktır.

 

İmar Ruhsat Harçları

 

İnşaat ruhsatı, bir yapıya başlanabilmesi için alınan izindir. Bu izin olmadan da inşaata başlanabilir ancak İnşaat ruhsatı ileri dönemlerde alınması gerekir. Bu ruhsata başvuru yapması zorunludur. İnşaat yapılacağı alanda taşınmazın yapılabilinmesi için belediyeler ya da valilik kanalları tarafından verilen belgelerin isteklerin yerine getirilmesi gerekir.  Kişi İnşaat ruhsatına almadan inşaatına başlayabilir, ancak hiçbir şekilde başvuru yapılmamış ise belediyelerin yapacağı elektrik, su ve telekominasyon gibi çalışmaların yatırılması söz konusu değildir.

 

İmar Ruhsat Harçları Yatırılmazsa   

                   

Ayrıca projede inşaat ruhsatına hiçbir şekilde başvuru yapılmamış ise inşaatların yıkılma durumuna söz konusu olabilmektedir. Ayrıca İnşaat ruhsat harçlarının fiyatları şehirlere göre de değişim göstermektedir. Ülkemizde son dönemlerde birçok konut ve yaşam projesi hayata geçirilmiştir.

 

Bu projeler ülke kalkınması için hayal edilemeyecek yarar ve katkı sunmaktadır. Modern ve Çağdaş yapıların ülke ekonomisine kazandırılması kentsel projeler için oldukça yarar göstermektedir. Bu sebeple Başta İstanbul Bölgesi olmak ülke genelinde başlayan Kentsel Dönüşüm Projesi ülkemizde birçok imar alanın açılmasına neden olmuştur.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.