• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 16:45

İmar Uygulamasının İptali

İmar Uygulamasının İptali

Çarpık kentleşme ile kent dokusunun kaybolması ve bozulmasının yanı sıra, hızlı göç ve yerleşim yerlerinin daha fazla taleplere açıktır. Amacına uygun olarak 1950 yıllarından itibaren gözle görülen değişimler yerel yönetimleri de harekete geçirmiş, imar planlarında değişikliğe gidilmiştir. İmar Uygulamasının İptali nasıldır?

 

İmar Uygulamasının İptali

 

Bazı durumlarda imar planı değişiklikleri yeterli çözümü sunamadığı gibi tıkanmalara neden olmuş, bunun üzerine son yıllarda artan göçün de eklenmesi ve imar afları plansız yapılaşmanın önünü iyice açılmasına neden olmuştur. Günümüzde taraflar arasında anlaşmazlık nedeniyle imar planı iptali konusunda problemler yaşanmaktadır.

 

Karşılaşılan İmar Sorunları Nelerdir?

 

Son yıllarda imar planlarına itirazlar sıkça olmakta, bu itirazların ardından kısmen veya tamamen iptaller söz konusu olmaktadır. Karşılaşılan bazı imar sorunları şunlardan oluşmaktadır;

 

Hisse çözümüne gidilip gidilmeyeceği,

Bölge imar çalışmasının tekrar yapılıp yapılmayacağı,

 

İmar planı ıslah uygulamasında ipotekli bedellerin el değiştirmesi konusunda hangi kriterlerin geçerli olduğu gibi bazı öncelikli sorunlar farklı düşünce ve yorumlara neden olurken, bu sorunların çözümüne ilişkin imar planı iptali durumları değişik uygulamalarda mevcut olmuştur. Farklı Danıştay kararlarının da görüldüğü imar uygulamalarının iptalinde, büyük maddi zararlar da meydana gelmektedir.

 

Yerel yönetimlerin de imar uygulamalarında bilgi ve kaynak yönünden eksik kalmalarından dolayı imar süreçlerinde tıkanma yaşanmaktadır. Bugün imar planlarının iptal edilmesi için yapılan başvurularda bile uygulama mevzuatının eksik veya açık dille anlaşılır olmamasından kaynaklı problemler sürekli yaşanmaktadır. İmar planı iptali konusunda anlaşılmazlık, bilgi ve deneyim eksikliklerini ortaya çıkarmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.