• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 12:27

İmar Yetkisi Tek Elde

İmar Yetkisi Tek Elde

Yasalar ve kanunlar hazırlandığı dönemim ihtiyaçları ve gereksinimleri çerçevesinde hazırlanır ve bu şekilde uygulanır. Ancak ilerleyen zaman ile birlikte dünya sürekli değişmekte farklı ihtiyaçlar ve gereksinimler doğmakta. Bu ihtiyaçlar eski kanunlarla yasalarla uygulanmaya çalışıldığında sorunlar çıkmakta, yasalar düzen sağlamak yerine düzensizliğin bir parçasına haline gelebiliyordu. Peki İmar Yetkisi Tek Elde mi olacak?

 

İmar Yetkisi Tek Elde

 

Bu gibi nedenlerden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar imar kanununda değişikliğe gidileceği müjdesini vermiş ve yeni kanunlar ile yetki karmaşasının son bulacağını söylemiştir. Bu doğrultuda yapılan değişiklikleri kamu ile paylaşan Bayraktar, bazı değişimler hakkında bilgi vermiştir.

 

Yeni Kanundan Bazı Maddeler

 

İlk olarak eskiden ruhsat almak zorlaştırırken denetimler çok basitti bu nedenle yapının inşası sırasında kurallar göz ardı edilmekte ve insan hayatı riske atılmaktaydı. Bunun yerine artık ruhsat kolay ve denetim zor hale gelecek. Yapıların deprem yönetmenliğine ve projeye uygunluğu konusunda sıkı denetimler yapılacak.

 

İmar yetkisi tek elde toplanacak, bu nedenle de belediyelerin imar yetkisi zayıflayacaktır. Belediyelerin vergi oranları da artık bakanlık denetimine ya da bakanlık kontrolünde olacak. İmar yetkisi tek elde toplanarak bakanlığın, internet sitesi üzerinden imar durumları öğrenilebilecek. Bu sayede e-imar dönemi de başlamış oluyor.

 

Bir diğer madde ise inşaat firmaları artık binaların metrekarelerini, kamuoyu ile paylaşırken keyfi davranamayacak ve duvar payları metrekareye dahil edilmeyecek. Bu gibi yenilikler ile imar kuralları daha uygulanabilir bir durumda olacak.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.