• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 12:25

İmar Yönetmeliğinde Son Değişiklikler

İmar Yönetmeliğinde Son Değişiklikler

İmar yönetmeliğinde değişikliklere giden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Resmi Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar Tip Yönetmeliğine göre, bundan sonra çok konutlu binalarda çift kapıcı uygulaması geçerli olacak. Peki İmar Yönetmeliğinde Son Değişiklikler nelerdir?

 

İmar Yönetmeliğinde Son Değişiklikler, Kapıcı Sayısı Artıyor

 

Yönetmeliğe göre doğalgazlı binalarda yüz elli birinci konuta ikinci kapıcı dairesi yapılacak. Bununla birlikte konut sayısına bağlı olarak ikinci kapıcı dairesi yapımı zorunlu olmuş bulunuyor. Altmıştan fazla konutu bulunan binalarda mutlaka kapıcı dairesinin yapılması zorunlu oluyor yönetmelikte. Katı yakıtla ısınan kaloriferli ya da kalorifersiz binalarda ve bağımsız bölüm sayısının otuzdan fazla olduğu binalarda bir kapıcı dairesi mecburi kılınıyor. Mevcut sitelerde konut sayısının yetmiş beşi aşması halinde ise ikinci kapıcı dairesi yapılması gerekiyor.

 

Yakıt tüketimi doğalgaz ya da akaryakıt olan binalarda konut sayısı elliden fazla ise bir kapıcı dairesi olacak. Yüz elliden fazla ise iki kapıcı dairesi zorunluluğu getirildi. Binanın mevcut imar planı çerçevesinde üç kata kadar asansör yeri bırakılacakken, dört ve daha fazla katlı binalarda asansör tesis edilmesi zorunlu olacak.

 

Mevcut yapılarda, ön, arka veya yan bölümlere panoramik asansör ya da mekanik platform yapımı gerçekleşerek yaşlı, engelli ve hastaların katlara erişimi kolaylaştırılacak. Diğer yandan bağımsız bölümü yirmiden fazla olan binalarda, evsel atıkların ayrıştırılmasının kolaylaştırması için atık ayrıştırma bacası kurulması zorunlu hale geldi. Atıklar sağlıklı bir biçimde ekonomiye kazandırılırken, çevre dostu binalarda oluşmuş bulunacak.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.