• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 12:28

İmara Açma Nedir

İmara Açma Nedir

Gelişen dünya ve hızla artan nüfus ile şehirler ve ya yerleşme yapılan bölgeler zamanla yetmemeye başlar. Bu nedenle şehir trafiğini rahatlamak, bölgeyi nüfus yoğunluğundan kurtarmak ve şehir planlaması yapabilmek adına bazı boş arazi ve arsalar imara açılır. İmara açma o bölgeye devlet eliyle yatırımların yapılması ve yerleşime açılması demektir. İmara Açma Nedir yazımızı okumaya devam edelim.

 

İmara Açma Nedir?

 

Yapılacak olan yatırımlar ise yol, okul, devlet dairesi, kamu kuruluşları, yeşil alan ve meydan gibi çeşitli unsurlardır. Bunlar şehrin daha düzenli bir yapıda olması için gerekli olan bir takım ihtiyaçlardır. Zaman içerisinde ve ihtiyaçlara bağlı olarak şehir merkezi dışında kalan bölgeler imara açılır.

 

İmar Açmanın Doğurduğu Sonuçlar

 

İmara açılan bölgeler çoğu zaman rant aracı olarak kullanılmakta. Bu nedenle belediye meclislerinde imara açılacak olan bölgeler genelde gizli oylama ile yapılır. İmara açma bu nedenle çok hassas ve önemli bir mevzudur. İmara açma sonucunda bölgede daha sağlıklı bir şehir planlaması yapılabilir.

 

Şehir planlamanın en önemli unsurundan bile olan imara açma gelecek ihtiyaçlar göz önüne alınarak yapılır. Bu nedenledir ki yapılan kamu yatırımları şehir merkezlerinin dışında olur. İlk başta yapılan bu yatırımlar halk arasında ön yargı ile ve tepki ile karşılaşsa da gelecek yıllar içerisinde doğru bir yatırım olduğuna dair büyük bir mutabakat hakim olur. Kısaca bu şekilde tanımlanabilecek imara açma kendi içerisinde de birçok alt başlığa sahip.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.