• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Şubat 2019 15:35

İnşaat Alanlarının Tanımı

İnşaat Alanlarının Tanımı

İnşaat alanları, çeşitli yapıların başlangıç sürelerinde sürdürülen çalışmaların tamamının gerçekleştiği alan olarak ifade edilmektedir. İnşaat alanlarının tanımı sadece bununla sınırlı değildir. İnşaat alanı, duruma göre büyük ya da küçük olabilmektedir. Teorik olarak sadece tek bir binanın yapılacağı inşaat alanı, bir site inşaatından daha küçük olacaktır. Peki İnşaat Alanlarının Tanımı nasıldır?

 

İnşaat Alanlarının Tanımı

 

İnşaat alanlarında binalar, parklar, yüzme havuzları, yürüyüş alanları, bahçeler ve oyun alanları da yer almaktadır. Bu alanlar, matematiksel olarak belli bir ölçütte olmalıdır. İnşaat alanlarının tamamının binalardan meydana gelmesi, çevre düzenlenmesi açısından zararlı olabilir. Binalar kadar bina çevreleri de önem arz etmektedir ve insanlar ev alacakları zaman bu husus üzerinde dururlar. İş yerlerinin inşaatında dış alana pek fazla önem verildiği söylenemez.

 

İnşaat Alanları ve  Sosyal Tesisler

 

İnşaat alanları, zaman zaman sosyal tesislerle de birleşebilmektedir. Eğer bir site inşaatından söz ediyorsak bu inşaat içerisinde sosyal tesisler de bulunabilir. Bu tesislerin inşaatı da inşaat alanı içerisinde yer alır ve aynı tanımlama içerisinde yer alır. Binaların ve diğer çevresel yapıların belli bir dengede olması şarttır. Binaların çok olduğu bir yerde çevre düzenlemesi iyi değilse iyi sonuç alınamayabilir, aynı şekilde çevre düzenlemelerinin sık, binaların az olduğu bir inşaat da gerekli sonucun alınamamasına sebebiyet verebilir.

 

İnşaat alanlarının tanımı arasında özel yapılar da yer almaktadır. Yani sadece evler ve iş yerleri değil; alışveriş merkezleri, akaryakıt istasyonları ya da diğer özel tesisler de inşaat alanı içerisinde yer alabilir. İnşaat alanı, bu özelliklerine göre özel isimlerle adlandırılabilmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.