• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

1 Ocak 2019 23:20

İnşaat Demiri Seçimi!

İnşaat Demiri Seçimi!

    İnşaat demiri, inşaat alanında kullanılan farklı kullanım amaçlarına göre farklı mukavemet dayanımları gösteren, anma çapı 8mm’den 32mm’ye kadar değişiklik gösterebilen inşaat malzemelerinden biridir.  Standart bir inşaat demirinin töleransı -/+0.4mm’den -/+0.6mm’ye kadar değişebilmektedir.  Kullanılacağı yapı türüne göre, farklı şekillerde demiri ihtiva edip, yapıya uyarlamak gerekir.

 

     Bir inşaat demirinin hangi yapıda, hangi şartlarda kullanılacağı inşaat mühendislerinin yaptığı analizler sonucu belirlenir. İnşaat mühendisi yapı analizleri, zemin durumu gibi faktörlere bakara, bu yapıyı taşıyabilecek minimum ve maksimum inşaat demiri aralığını belirler. En ekonomik ölçülerde, maksimum güvenliği sağlamak adına demirleri hesaplayan mühendis, bu raporları tamamladıktan sonra kullanılacak demir türünü belirler. İşlemin bundan sonraki aşamasında, bir yapı içerisinde kaç adet inşaat demiri kullanılacağının belirlenmesi yer almaktadır. Gene yapı analizleri sonucu kolon ya da duvar gibi elemanlara kaç adet demir konulacağı belirlenir. Maksimum güvenlikten ötürü, ne kadar çok demir konulsa o kadar iyidir. Ancak mühendis burada, ekonomik olma şartını da korumak zorundadır. Bu yüzden analiz raporlarına göre ne kadar demirin yeterli dayanımı sağlayacağına kadar verir.

 

     Bazen analiz sonucu ne kadar demir kullanılacağına karar verilse de, mimarın çizdiği proje bu kadar yoğun demiri sığdırmayacak kadar az hacme sahip olabilir, ya da yapıyı taşımayacak kadar incelikte olabilir. Bu gibi durumlarda, inşaat mühendisi verilerini mimara sunmalı, iki benzer meslek uzmanı yapı hakkında bir ortak kanıya varıp, bu şekilde projeyi değerledirmelidir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.