• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 12:54

İnşaat Güvenliği Hakkında

İnşaat Güvenliği Hakkında

İnşaat, maden sektörü gibi tersane işçiliği gibi çok riskli bir meslek dalıdır. Bu nedenle de her yıl yüzlerce inşaat çalışanı dikkatsizlikten, tedbirsizlikten yaşamlarını yitirmekte ve pek çoğunun da genelde sosyal güvencesi bulunmaktadır. Oldukça riskli bir iş olmasında dolayı güvenlik önlemlerinin en yüksek seviye de sağlanması gerekir. İnşaat Güvenliği Hakkında yazımız devam ediyor.

 

İnşaat Güvenliği Hakkında

 

Gelişen inşaat yöntemler ve teknikleri her ne kadar eskiye oranla daha güvenli ve gelişmiş olsa da ne yazık ki pek az uygulanmakta ve önem verilmekte. Ölüm ve yaralanma olayları gelişen yöntem ile birlikte bir miktar azalma gösterse de ne yazık ki tam olarak önlenememekte. Gittikçe daha yüksek yapılan binalar ölüm olaylarının da artmasını neden olmaktadır. Bu nedenle çok katlı binaların daha sıkı güvenlik önlemleri almaları gerekir.

 

Güvenlik Önlemleri

 

İlk olarak önce inşaat güvenliği için şantiye alanlarının tel örgülerle, plakalarla kapatılması gerekmektedir. Daha sonrasında ise güvenlik önlemlerini hatırlatan tabelalar ve uyarı levhaları bulundurulmalıdır. Çok katlı yapıların inşası sırasında kurulan iskelelerin duvara sabitlenmesi ve ahşap iskeleler yerine daha güvenli ve pratik olan demir iskeleler tercih edilmelidir.

 

İnşaat güvenliği için bireysel koruma önlemleri de alınmalıdır. Bu nedenle şantiye alanlarında baret kullanımı zorunlu olmalıdır. İskele üzerinde çalışan işçilerin de emniyet kemerleri takmalı zorunlu hale getirilmelidir. Ayrıca ilk yardım bilgisine sahip kişilerin olması da hayati önem taşır. Bu ve benzeri önlemler alındığı takdirde üzücü olayların daha az yaşanabilmesi sağlanır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.