• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Şubat 2019 15:08

İnşaat İçin Noterde Neler Gereklidir?

İnşaat İçin Noterde Neler Gereklidir?

İnşaat sözleşmelerinin noter huzurunda düzenlenmesi gerekiyor. Bu kural bazı hakların güvence altına alınmasından ziyade kanunen zorunlu tutulduğu için geçerlidir. Sözlü veya yazılı anlaşmalardan gerekli belgelere kadar tüm düzenlemelerin noter huzurunda yapılması gerekiyor. Yapı ruhsatı almak istiyorsanız öncelikle pek çok belgeyi temin etmiş olmanız lazım! Bunların başında gelen imar durumu belgesi ile tapu ve çap suretidir. Peki İnşaat İçin Noterde Neler Gereklidir?

 

İnşaat İçin Noterde Neler Gereklidir?

 

Bunların yanı sıra ruhsat dilekçesi, şayet yola terk durumu mevcut ise terkli tapu sureti, aplikasyon krokisi, 5’er adet mimari, betonarme, elektrik, makine tesisat projeleri ile mal sahibi taahhütnamesi gerekli olan belgeler arasında yer alıyor. Tüm bunları temin ettikten sonra noterden T.U.S taahhütnamesi, sürveyan taahhütnamesi ve harita mühendisliği aplikasyon taahhütnamesi almanız gerekli olanlar arasında yer alıyor.

 

Vekaletname İşlemleri

 

Sadece inşaat vekaletnamesi işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız, tüm vekaletname işlemlerinde yanınızda bulundurmanız gereken resmi belgelerin yanı sıra tapu fotokopisi ile tapu bilgilerini de yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Aksi halde noter tarafından onay almanız mümkün olmayacaktır.

 

Bu arada aldığınız bazı belgelerin belirli bir süre için geçerli olabileceğini unutmayın. Bu yüzden belgelerinizi notere gitmeden önce tarihlerinin geçerli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Noterden alacağınız belgeler için veya onay işlemleri için en güncel bilgilerinizin kayıtlı olduğu belgeleri kullanmanız da önemli olan hususlar arasında yer alıyor. Belgelerinizi mutlaka son bir kontrolden geçirmeniz ve ardından işlemler için noterin yolunu tutmanız, zaman kazanmanızı sağlayacaktır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.