• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Şubat 2019 15:14

İnşaat İçin Temel Malzemeler

İnşaat İçin Temel Malzemeler

İnşaat için temel malzemeler; gaz beton olarak bilinen, bünyesindeki milyonlarca gözenek nedeniyle ilave ısı yalıtım malzemesi kullanmaya gerek kalmadan yalıtım sağlayabilen, hafif, depreme ve yangına dayanıklı, dünyada yaygın olarak kullanılan kagir bir yapı malzemesidir. Kum, çakıl ve mıcır; genellikle kuvars tanelerinden oluşmuştur. Yağlı kireç harcı ( kaba sıva) iç ve dış mekanlarda kullanılır. Çelik demir çubukların inşaat sektöründe ki önemi; yapımına başlanılan bir inşaatın can damarlarıdır. Çimento; ana hammaddeleri kalker, kil ve alçıtaşı olan hidrolik bir bağlayıcıdır. İnşaat için temel malzemeler arasında betopan, fayans ve seramik yapıştırıcılarda yer almaktadır.

 

İnşaat İçin Temel Malzemeler Ve Kullanıldığı Yerler

 

İnşaat yapımında birçok malzeme kullanılır. Kaba malzemeden, ince malzemeye kadar çok çeşitlidir. Bir inşaatın kaba malzemesi arasında sayılan en temel malzemesi beton ve demirdir. İnşaatın ana iskeleti demir ve beton kullanılarak ortaya çıkarılır. Beton agrega ( kum, çakıl, kireçtaşı ) ve çimentonun iyice karışımıyla oluşan en önemli inşaat malzemesidir. Ahşap ve demirle yapılan istenilen kalıplara dökülen betonun donmasıyla temel yapı oluşturulur.

 

İnşaat için temel malzemeler arasında tuğla da önemli bir yapı malzemesidir. Duvarları oluşturmak için tuğlalar kullanılır. Birçok tuğla çeşidi vardır. Tuğlalar duvar ve baca yapımında kullanılır. Çatı içinde kiremit kullanılır. Çatı ve duvarlar dıştan izolasyon malzemeleri ile kaplanır. Çatı için özel yapılmış cam elyafından çatı şiltesi, ısı yalıtım levhası olan izo cam, su yalıtım örtüsü gibi ürünler soğuğun ve suyun içeri sızmasını engeller. Sıva da inşaat malzemesi olarak uygulanır. İnşaatın ana iskeleti bittikten sonra binanın iç ve dış yüzeylerine sıva yapılır. Sıvanın üzerine istenilen boya uygulanır. Mutfak ve banyoda duvarlarda fayans kullanılır. İnşaat için temel malzemeler arasında tesisat için kullanılan malzemelerde önemlidir. Borular kullanıldığı yere göre plastik, metal veya çelikten olabilir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.