• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

1 Ocak 2019 23:11

İnşaat Makinaları nelerdir?

İnşaat Makinaları nelerdir?

İnşaat alanında görev alan, iş gücünü azaltıp, zamandan tasarruf ettiren, geneli ekonomik ve elektrik ile çalışan makinelerin toplandığı başlık altındaki gereçlere, inşaat makinaları adı verilir.

 

      Kullanım alanları benzese de, kullanım amaçları farklı olan yüzün üzerinde inşaat makinesi bulunmaktadır. Aşağıda farklı türde kullanılan inşaat makinalarını bulabilirsiniz.

 

     Ekskavatörler, kazıda kullanılabilen, indirmede, bindirmede de görev alabilen kullanışlı gereçlerdir. Loaderler tesviye işleminde kullanılmalarının yanı sıra yüklemede de görev alabilir. Dozer, loader gibi tesviyede kullanılmasının yanı sıra, kazıda da kullanılabilmektedir. Greyder sadece tesviye için üretilmiş güçlü bir inşaat makinesidir. Ruterler sert kayaların, güçlü betonların sökülme çıkarılma işleminde kullanılır. Kule vinçleri, yüksek noktalara malzeme taşınmasında, mobil vinç kule vinçe göre daha alçak yerlere malzeme taşımasında kullanılır. Pompa, pek çok farklı noktaya hızlı bir şekilde beton dökülmesini sağlarken, mikser pompa gerekmeksizin betonun yerlere düzgün bir şekilde dökülmesini ve betonun taşınmasına katkı sağlar. Hi-up, inşaat ekipmanlarının ve malzemelerinin taşınmasını sağlar. Finisher ekseriyeti yollarda kullanılanbir inşaat makinesi olup, asfalt dökümünde kullanılır. Skreyper güçlü bir kazı malzemesi olmasının yanı sıra, tesviye işleminde de kullanılmaktadır. Her türlü farklı boyutlardaki tırlar ve kamyonlar, uzak yada kısmen yakın mesafelere malzeme taşınmasını sağlar. Vibratör dökülen betonun sıkışmasını kolaylaştırır.

 

     İnşaat makinaları benzer amaçlar gütse de, aslında kullanım noktaları alanlarına özgü olup, her makine bu alanda daha güçlüdür. İşçi gücünü azaltır ve iş kolaylığı sağlar.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.