• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Şubat 2019 15:09

İnşaat Makineleri Hakkında

İnşaat Makineleri Hakkında

İnşaat çalışmalarının temel gereksinimleri olarak teknoloji ile adapte olarak sürecin hızlı ve güvenilir bir biçimde sonlanmasına yarar sağlar inşaat makineleri. Toprak kazım işinden su kanallarının hazırlanmasına kadar pek çok işlemde kullanılmaktadır. Günümüzde genelde kullanım gösterilen iş makineleri aşağıda kısa açıklamaları ile anlatılmaktadır. Peki İnşaat Makineleri Hakkında neler biliyoruz?

 

İnşaat Makineleri Hakkında; İş Makine Çeşitleri

 

Toprak zeminleri kazmaya yarayan bir makine olarak, yüzen, kablolu ve godeli gibi çeşitleri olan Ekskavatör, alt, üst ve ön olmak üzere üç ana kısımdan oluşmaktadır. Alt kısım paletli olan ekskavatör aynı zamanda kamyon şasili olup, lastik tekerleklidir.

 

Hendek kazmak ve yolları tesviye etmek için kullanılan Greyder, ön, arka kısım ve kazıyıcı levha tertibatlarından oluşmaktadır. Hareketli levha özelliğinin yanı sıra levha ucunda bulunan bıçakları değiştirilmek üzere kullanım avantajı sağlanmaktadır.

 

Toprağı ince tabakalar şeklinde toplayarak bir sandığa boşaltan Skreyper, yine bıçak sistemi ile çalışma esasına dayanmaktadır. Haznesi dolduktan sonra boşaltımı sağlanmaktadır.

 

Sertliğinden dolayı kazım işleminin gerçekleşmediği alanlarda kullanılan Loder, kesintisiz ve kesintili çalışma prensibine uygun olarak iki türlü bir inşaat makineleri arasındadır. Kepçe kısmı hidrolik bir destekle çalışan Loder, kazım işlemi ile aynı anda taşıtlara doldurma işlemini gerçekleştirir.

 

İndirilebilir levha özelliği ile hareket eden ve yürüyerek yerde kazma işlemini gerçekleştiren Dozer, itme kuvveti ile kazı işleminde aktif bir hareket sağlar. Yapılış amacına uygun olarak Buldozer ve Angldozer olmak üzere iki tipi bulunmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.