• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 12:52

İnşaat Temel Malzemeleri

İnşaat Temel Malzemeleri

İnşaat çalışmalarında birçok inşaat malzemesi kullanımı görülmektedir. Bu malzemeler, kaba malzemeden ince malzemeye kadar değişik özellikler göstermektedir. Kaba malzemeler arasında beton, demir ve benzerleri yer almakta ve inşaatlarda ana iskelet oluşumu demir ve beton kullanımı ile ortaya çıkmaktadır. Demir hazır üretim malzemesi olurken, beton, agrega ve çimentonun karşımı ile ortaya çıkmaktadır. Beton uygulaması donma işlemi ile temel yapının oluşmasını sağlar. Peki İnşaat Temel Malzemeleri nelerdir?

 

İnşaat Temel Malzemeleri,İnşaat Malzemeleri Kullanım Yerleri

 

İnşaat malzemeleri arasında beton ve demir kullanımı dışında üçüncü önem sırasında tuğla bulunmaktadır. Tuğla duvar oluşumunu sağlayan, farklı tipleri olan bir inşaat malzemesidir. Duvarların ve çatının dışarıdan ısı yalıtımını sağlayacak izolasyon malzemeleri hem ısıyı dengelemekte hem de ses yalıtımını gerçekleştirmektedir. Çatı için cam elyafından çatı şiltesi, ısı yalıtım levhası izocam ve su yalıtım örtüsü kullanılmaktadır.

 

Bina dışı koruyucu olarak sıva inşaat malzemesi kullanılırken, sıva malzemesi aynı zamanda düzeltme görevini de üstlenmektedir. Sıva işleminin ardından boya katı atılarak inşaat çalışması sonlandırılır.

 

İnce çalışmaları kalan inşaatlarda, yerler parke ya da diğer döşeme araçları ile kaplanır. Bu kaplamalarda ıslak zeminler için ayrı özelliği olan seramik ve fayans türü su geçirmez özelliği olan malzemeler kullanılırken, diğer bölümlerde laminat veya parke tercihi daha çok olmaktadır. Kuru zeminlerde PVC ve kauçuk zemin kaplamaları da uygulama görmektedir.

 

Binalarda önemli bir nokta olan mutfak ve banyolarda ise, lavabo tesisatları, küvet, klozet gibi malzemeler öncelikli  kullanım malzemeleridir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.