• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 12:31

İnşaat Yapımında Isı Yalıtımı

İnşaat Yapımında Isı Yalıtımı

Binalar inşa edilirken artık eski teknik ve yöntemler yerine modern ve teknolojik yöntemler tercih edilmektedir. Özellikler yaz ve kış aylarında ısınma ve soğutma için yapılan harcamalar bir hayli artmakta ve bireysel olarak ciddi bütçelere ulaşmakla birlikte milli olarak da büyük oranda doğal gaz, kömür, elektrik gibi enerji kaynaklarının da ihracatı arttırmakta. Bu da doğal olarak milli geliri ve büyümeyi olumsuz etkilemektedir. Peki İnşaat Yapımında Isı Yalıtımı nasıldır?

 

İnşaat Yapımında Isı Yalıtımı

 

Böylesine büyük bir etkiye sahip olan ısınma problemine çare bulmak adına ısı yalıtımına önem vermek gerekir. Kimi belediyelerce zorunlu hale getirilen artık birçok bina da ve hatta inşaat safhasında uygulanmaktadır. İnşaatın bulunduğu bölgeye ve mevsimsel koşullara bağlı olarak ısı yalıtımı yapılacak olan ürünün kalınlığı ve yoğunluğu değişmektedir.

 

Isı Yalıtım Özellikleri

 

İnşaatlar da genellikle taş yünü, cam yünü, EPS, XPS, İzocam gibi ısı yalıtım ürünleri kullanılır. Bu ürünlerin özelliklerine bağlı olarak ısı yalıtımı oranı artar ve ya azalır. Genellikle batı bölgelerinde ısı yalıtımı yapılacak olan ürünün kalınlığını 5 cm olması gerekirken bu kalınlık doğuda ve Erzurum – Kars bölgesi gibi sıcaklığın çok düşük bölgelerde 10 cm olması gerekir.

 

Kışın sıcak ve yazın serin olmasını sağlayan ısı yalıtımı binalara ek maliyet getirdiği düşünülse de birkaç yıl içinde kendini amorti etmektedir. Bu nedenle ısı yalıtımı artık binalarda zorunlu bir ihtiyaçtır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.