• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

19 Ocak 2019 14:23

İnşaatlarda Çatı

İnşaatlarda Çatı

İnşaatlar daha proje aşamasında iken pek çok bölüm birleştirilerek oluşur. Her bölüm ayrı ayrı olarak incelenip çizildiği inşaat projelerin de yapının sağlam olması için en uygun şekilde çizilir. Birçok bölümün bulunduğu inşaatların en önemli bölümlerinden bir tanesi de çatılardır. İnşaatlarda çatı dış etkenlere ve hava koşullara en fazla maruz kaldığı ve etkilendiği bölmelerdir.

 

Yapıların en üst kısmında yer alan ve binanın betonarme yapısını korumak ve güçlü tutmak içi yapılan çatılar şekillerine ve yapım modellerine bağlı olarak değişir. Isı yalıtımı içinde önemli bir nokta da yer alan çatılar ile olarak sıcaklığı korumak adına yalıtım yapılır. Ardından yapıya uygun olarak çatı yapılır.

 

Çatı Özellikleri

 

Çatıların en büyük özelliği yapıyı yağmur, kar, rüzgâr ve güneş gibi dış etkenlerden koruması ve yapıya estetik bir görünüm kazandırmasıdır. İnşaatlarda çatı çeşitleri farklılık gösterir ve yüzey eğimlerine göre, yüzey şekillerine göre, inşa şekli ve taşıyıcı sisteme göre ve saçak durumuna göre 4 farklı türden oluşur.

 

İnşaatlarda çatı 6 farklı yapı elemanından oluşur. T şeklinde ki bir çatının en üst noktasına düz mahya adı verilir,  düz mahyadan aşağı doğru inen kısımlara eğik mahya, T şeklindeki çatının birleşme noktalarına dere mahya adı verilirken, çatı penceresi ve yağmur olukları ile birlikte toplamda 6 adet bölmeden oluşur. İnşaatlarda çatının tanımı ve özellikleri kısaca bu şekilde yapılabilir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.