• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

20 Ocak 2019 21:44

İnşaatlarda Yapı Denetimi Hakkında

İnşaatlarda Yapı Denetimi Hakkında

Yapılan binalar ve binalardan sorumlu olan müteahhit veya mimarlar maalesef bazen daha ucuza imar etmek isterler. Ucuz ham madde ve ucuz işçilik kullanır. Bu yapıları çok kalitesiz ve sağlıklı olmayacak bir şekilde imar etmektedir. Bu gibi durumlar maalesef geçmiş yıllarda üzücü olayların yaşanmasına neden olmuş ne yazık ki insanlar bu yanlışın bedelini hayatları ile ödemiştir.

 

İşte bu nedenle artık inşaatlarda yapı denetimi uygulamasına gidilmiştir.Artık firmalar yapıların belirtilen kurallara, yönetmeliklere göre inşa edilip edilmediğini kontrol eder. Bu sayede daha sağlıklı yapılar inşa edilir. Yapı Denetimi Uygulama Usul Ve Esasları Yönetmeliği 29/6/2001 tarihli ve 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun gereğince hazırlanmıştır.

 

Yapı Denetimi Kanunu Maddeleri

 

İnşaatlarda yapı denetimi kişilerin can ve mal güvenliğini korumak ve yapıların imar planına, fen, sanat ve sağlık kurallarına, standartlara uygun olup olmadığını denetlemek için çıkarılmıştır. Yapı denetimi firmaları elektrik mühendisi, makine mühendisi, inşaat mühendisi ve mimarlardan oluşmalıdır. Yapı denetim kuruluşları 720.000 metrekareden fazla bir alanın denetimini yapamazlar.

 

Yapı denetim kuruluşu olarak faaliyet göstermek için Bayındırlık ve İskan Bakanlığa bir dilekçe ile birlikte bağlı olduğu ili de yazarak ticaret odasına a kayıt belgesi, ortakların imza sirküleri, bir denetçi mimar, proje denetçisi inşaat mühendisi, üç yapı denetçisi inşaat mühendisi, iki denetçi makina mühendisi, bir denetçi elektrik mühendisi ait sorumluluklarını gösteren bir belge ile başvurmaları gerekir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.