• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Şubat 2019 16:52

İnşaatta Alçının Önemi

İnşaatta Alçının Önemi

İnşaat çalışmalarından en çok kullanılan malzemelerden biri de alçılardır. Beton ya da farklı sıva malzemelerinin kullanılmadığı durumlarda devreye giren inşaat alçısı ile pek çok çalışma estetik bir görünüm sağlayacak şekilde gerçekleştirilebiliyor. Özellikle iç mekanlarda kullanılan alçılar kaliteli ve pürüzsüz bir yapıya sahip olmalıdır. Elbette tüm çalışmalarda tek bir alçı türü kullanılmıyor. Peki İnşaatta Alçının Önemi nedir?

 

İnşaatta Alçının Önemi

İnşaat çalışmalarında kullanılan alçılar yapıları, kaliteleri ve görünümleri ile farklı olabiliyor. Örneğin alçıpanların birleştirilmesinde genellikle alçıpan derz dolgusu alçısı kullanılır. Yaygın bir şekilde tercih edilen bu inşaat alçısı inşaat alçısı hem görünüm hem de kalite bakımından beklentileri karşılayan bir türde olmalıdır. İç mekanlarda tavan ve sütun dekorasyonlarında ise kartonpiyer alçı kullanılır.

 

İhtiyaca yönelik alçı türleri

 

Hem iç hem de dış mekanlarda alçı yüzeylerin onarımı için özel olarak üretilen tamir alçıları en kaliteli olan türlerden biridir. Aynı zamanda yapıştırma özelliği de mevcut olan bu alçılar son derece pürüzsüz yüzeyleri ile dikkat çekiyor. Makine ya da elle uygulanabilen saten alçı ise son kat alçı olarak da kullanılabiliyor. Gerekli düzeltmelerin yapılmasına olanak tanıyan bu malzeme birinci sınıf alçı türüdür.

 

Sadece makine ile kullanılabilen perlitli alçı ise bir tür sıva alçısıdır. Tuğla, briket, gazbeton, brüt beton ile çimento bazı tüm yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilir. Sıva alçıları ise çok daha yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle dış mekan süslemelerinde ideal olan tür sıva alçılarıdır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.