• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Şubat 2019 16:40

İnşaatta kullanılan hazır beton türleri

İnşaatta kullanılan hazır beton türleri

Hazır Beton türleri amaçlarına göre ve dayanımlarına göre sınıflara ayrılmıştır. Beton türlerinde içindeki agrega, kum ve su oranı betonun sınıfını değiştirir ve buna göre betonlar özel isimlerle adlandırılır. Örneğin C16 terimi bir betonun çekme ve dayanım gerilimlerini ifade eden bir terimdir, burda görülen ‘C’ ‘concrete’in yani betonun ingilizce kısaltmasıdır yanında bulunan 16 rakamı da dayanım kuvvetini belirtir. Bu rakam büyüdükçe çekme ve basınç dayayımı bir betonun artar. C60 çok yüksek mukavemetli betonlara bir örnek olarak verilebilir. Bu betonların masrafları yüzünden kullanım alanları sınırlı fakat sektör için önemleri çok büyüktür. Peki İnşaatta kullanılan hazır beton türleri nelerdir?”

 

İnşaatta kullanılan hazır beton türleri

 

Son zamanlarda teknolojinin iyice gelişmesiyle birçok beton türü, betonun ana karakterini oluşturan maddelerin dışında kimyasallar ve çeşitli maddeler eklenerek değişmekte ve geliştirilmektedir. Bunlara örnek olarak Visko beton ve fibro beton verilebilir. Fibrobeton, Cam elyaf takviyeli betondur; şekil verilmesi kolaydır, dış cephe kapmaları için kolay ve hızlı bir inşa imkanı sağlar. Viskocity kelimesinden türetilmiş bir isme sahiptir, kendi kendine döküldüğü yere yerleşen ve yayılan bir beton türüdür. Hem yerleşebilen hem yerleştiği yerde sıkışabilen, hazır beton türleri arasında diğerlerine birçok konuda çok daha üstün bir betondur; ayrıca işlenirken kıvam kaybı da yaşanmaz.

 

Sektörde Sıradaşı, Üstün Beton Türleri

 

Betonlarda kullanım alanlarına ve kullanım amaçlarına göre daha birçok sınıflandırma kullanılmaktadır. Bu  hazır beton türleri sınıflandırmalarına örnek olarak, Shotcrete betonlar çok hızlı kuruyan betonlardır, grobetonlar dayanım için kullanılmayan, beton doldurulması gereken yerleri çekme ve basınç kuvvetlerine çok maruz kalmayan yerlere dökülen betonlardır. Donatısız kullanılır. Kullanım yerlerine göre de dayanım gösteren, sülfat etkisine karşı dirençli betonlar, donmaya karşı dayanıklı beton, su geçirimsiz beton, su altı yapıları için özel betonlar bulunmaktadır. Bunlar teknoloji ve senelerin üretim tecrübeleri sonucunda üretilen dünya endüstrisi için büyük olanaklar sağlayan önemli beton türleridir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.