• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Şubat 2019 15:43

İnşaatta Kullanılan Sızdırmazlık Elemanları

İnşaatta Kullanılan Sızdırmazlık Elemanları

Sızdırmazlık elemanları,adından da anlaşılacağı gibi sıvı cisimlerin dışarı sızmasını,dışarıdaki yabancı maddelerin de içeri girmesini önleyen elemanların bütününe verilen isimdir. Peki İnşaatta Kullanılan Sızdırmazlık Elemanları kaça ayrılır? Bu elemanlar statik ve dinamik olarak ikiye ayrılırlar.

 

İnşaatta Kullanılan Sızdırmazlık Elemanları

 

Dinamik sızdırmazlık elemanlarında temas eden parçalarda  göreceli de olsa bir hareket söz konusudur. Statik elemanlarda ise monte edilen parçalar arasında hareket yoktur,sabittir. Ve uygulamaların  çoğunda bu sabit elemanlar kullanılır. Sızdırmazlık elemanları üreticileri sistemin yarısını yerine getirmiş olurken, bu elemanları yerine yerleştirip monte edecek kişiler diğer yarısını yerine getirmiş olur. Sızdırmazlık elemanlarının sızdırmazlığı için başarı  doğru dizaynda saklıdır.

 

Sızdırmazlık Elemanlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Yumuşak çelik sızdırmazlık elemanlarında en uygun olanıdır. Emniyet marjı ile sızdırmazlık elemanlarının ömrü nispeten uzatılabilir. Daha iyi niteliklere sahip elemanları seçmek her zaman yeğlenmelidir. Zira bu kullanırken karşımıza çıkabilecek sorunları en aza indirgeyecektir. Elemanlarda dikkat edilmesi gereken diğer bir ayrıntısı ise ısı faktörüdür. Elastomerlerin çoğu ısıya maruz kaldığında erimekte, esnekliğini kaybederek ufalmaya başlamaktadır.  Bu  sebeple eleman;  ısı kaynağından uzak noktada, ısıdan izole edilmiş bir şekilde olmalıdır.

 

Ortaya çıkabilecek sorunların en aza indirgenmesi  ve kullanılan elemanlardan yüksek oranda verim alınabilmesi için, üreticiler  var olan teknolojiden faydalanarak ölçüm yapmalıdır.Sızdırmazlık elemanları için Ar-ge çalışmaları ile kalite kontrolü eş zamanlı ilerlemelidir.

 

Özetle; genel ve özel standartlarla sayılan ölçümlerin fizik, mekanik, kimyasal uyumlarda ölçümü bu şekildedir. Ölçümler ham ve yardımcı maddelerden başlayarak satışa kadar uzanan bir  süreçte her zaman var olmalıdır. Sonraki aşama, yılların verdiği  bilgi ve deneyimle kullanıcıya sunmak olmalıdır. Bu yönde çalışmak üretim ve sonrası için görüş, fikir, tecrübe alış verişi ile çoğu zaman iki taraf için de fayda sağlayacaktır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.