• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Şubat 2019 16:44

İnşaatta Kullanılan Yalıtım Gereçleri

İnşaatta Kullanılan Yalıtım Gereçleri

İnşaat teknolojisi geliştikçe binalar daha da modern bir hale gelmekle birlikte kullanılan malzemelerin işlevsellikleri ve kaliteleri artmaktadır. Özellikle enerjinin korunu yasasını temel alan inşaat sektörü hiçbir kaybı göz ardı etmemekte binanın konumundan, taşıyacağı yükten, bulunduğu şehirden, iklimden, standartlarından ve ihtiyaçların yola çıkarak bina için en ideal malzemeleri seçmektedirler. Peki İnşaatta Kullanılan Yalıtım Gereçleri nelerdir?

 

İnşaatta Kullanılan Yalıtım Gereçleri

 

Cephe mantolama, çatı izolasyonu ve yalıtımı, duvar izolasyonu ve yalıtımı, ses izolasyonu ve yalıtımı için çok farklı özelliklerde inşaatta kullanılan yalıtım gereçleri kullanılmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden biri olan çatı izolasyonu için camyünü, mebran, alçıpan, ondulin gibi malzemeler. Bunların üzerine ise katran, zift, çatı şiltesi ve son olarak çimento ve ya çakıl kullanılmaktadır.

 

Enerji Tasarrufu İçin Yalıtım

 

Enerji kaynaklarımızın son derece pahalı olduğu aşikar bir durum olduğu için insanlar tasarruflu malzemeler ve eşyalar kullanmayı tercih etmektedirler. Bunlardan en önemlisi ise özellikle uzun vadede büyük oranlarda tasarruf sağlayacak olan bina yalıtımıdır. Yalıtım genel olarak ısı, su ve ses yalıtımı olarak ayrılabilir. İnşaatta kullanılan yalıtım gereçleri içerisinde su ve nem yalıtımı için banyo, mutfak ve tuvaletler gibi ıslak hacimlerde doğal asfalt, bitüm, yapay asfalt, rüberoit, kaneviçe, mastik asfalt, bitüm emülsiyonu, jüt bezi ve katran gibi malzemeler kullanılmaktadır.

 

İnşaatta kullanılan yalıtım gereçleri arasında en önemlilerinden bir kaçı da dış cephede ısı yalıtımı sağlamak için kullanılan cam lifidir. Ayrıca camyünü, elastomerik kauçuk, PVC contalar, taşyünü, polietilen köpük, poliüretan köpük, perlit ve strafor kullanılmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.