• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

12 Mayıs 2019 11:09

INSTAGRAM’DA KATILABİLECEĞİNİZ PROJELER

INSTAGRAM’DA KATILABİLECEĞİNİZ PROJELER

Yaklaşık 3 sene önce Instagram’ı kullanmaya başladığımda, Instagram hayatımı zenginleştiren apayrı bir dünya oldu benim için. Dünyayı keşfettim ve dünyaya benim gibi bakan insanlarla tanıştım. O zamandan bu yana Instagram bana göre bir yolculuk ve her bir yere baktığımda farklı bir bakış açısı arayışında olma halidir. Uzun bir aradan sonra Instagram alışkanlığıma geri döndüm ve şimdilerde ise Instagram sevgimi geliştirme arayışları içerisindeyim. Bu arayış sürecinde ise ”biraz daha fazla Instagram’lama” isteği içinde olanlarla Instagram’da katılabilecek farklı projeleri toparladım. Bunu yaparken de en kaliteli ve kullanımı yaygın proje ve grupları göz önünde bulundurdum. Instagram’da, aşağıda listelediğim projelerden çok çok daha fazlası var.

Instagram’da katılabileceğiniz proje ve grupları 3 başlıkta topladım:

TOPLULUK PROJELERİ

Topluluk projeleri bir topluluğa bağlı olarak katılım sağlanan projelerdir. Bu projelerin genellikle gelişmeleri paylaştığı bir platformu (web sitesi) ve Instagram hesapları bulunur. Instagram hesaplarında katılımcı kullanıcıları tanıtırlar ve Instagram üzerinde niş bir ağ oluşturular. Çok sadık takipçileri vardır ve bu takipçiler yoğun katılım sağlarlar.

24 Hour Project:

En çok emek isteyen Instagram projelerinden biri. Yılda bir kere düzenlenen 24 Hour Project (24 Saat Projesi), her yıl dünyanın bir çok yerinden sokak fotoğrafçılarını buluşturuyor. Yani sadece Instagram’a özel bir proje değil. 22 Mart 2014’te 2.’si düzenlenen projeye 312 şehir, 72 ülkeden 900 sokak fotoğrafçısı katıldı. Projeyi tamamlamak için bir gününüzü ayırmanız gerekiyor ve  aynı gün içerisinde 00:00’dan 23:59’a kadar her saat başı bir fotoğraf paylaşıyorsunuz. Fotoğrafları paylaşırken de daha önce belirlenen yazı şablonunuzu fotoğrafa eklemeniz gerekiyor. Twitter ve Flickr üzerinden de katılım sağlanabiliyor. Bu yıl çok sevdiğim arkadaşım Ümit‘in sayesinde projeye ben de katıldım.

Proje Hashtagleri:#24hourproject #24hr14 #24hr14_{şehir adı}

Proje Platformları: web, Facebook, Instagram, Twitter, Flickr

24 Hour Project, mobil fotoğrafçılığa ve sokak fotoğrafçılığına karşı dedikasyonunuzu ölçmek için güzel bir fırsat. Fakat bir o kadar da zor ve emek istiyor. Eğer mobil fotoğrafçıysanız yaşayan bir şehirde olmak gerekiyor. Zira 24 Hour Project insan haline odaklandığından sabaha karşı sokaklarda insan bulmak zorlaşıyor. Bunun dışında mobil fotoğrafçılık kavramını benimsememiş olmak, bu projenin doğasına aykırı. Her ne kadar akıllı telefon zorunluluğu olmasa da her saati, o anda paylaşmak çok yorucu olacaktır. Tam 24 saat boyunca sokaklarda dolaşıp, insanları fotoğraflamaya hazır mısınız?

 

100 Happy Days:

”100 Mutlu Gün” projesi her gün mutlu bir anınızı paylaştığınız fotoğraf projesidir. Hashtaglerden gücünü alan proje yine sadece Instagram’a özel bir proje değil. Instagram, Facebook, Tumblr ve Twitter’dan katılım sağlanabiliyor ve ”sosyal” olmak istemiyorsanız proje mail adresine fotoğraflarınızı e-mail olarak gönderebiliyorsunuz. Projenin amacı 100 gün boyunca insanların kendilerini mutlu hissettiği anlarını vurgulayabilmek ve bir topluluk oluşturmak. Projeye katılmak için web sitesinden kayıt olmanız gerekiyor. 100 Happy Days ile ilgili şöyle ilginç bir istatistik var: projeye katılanların %71’i tamamlayamıyor ve zamansızlığı bahane olarak öne sürüyorlar. 100 Happy Days platformu da meydan okuyor: ”Sizin mutlu olmak için nedeniniz zamansızlık mı?”. Aslında 100 Happy Days bir mutluluk ”vakfı”. Projeye belirli miktarlarla destek olduğunuzda fotoğrafların çıktıları, mini kitaplarını gönderiyorlar.

Proje Hashtagi: #100HappyDays

Proje Platformları: web, Twitter, Instagram, Facebook

İnsanların mutlu anlarını izlemek, ortak mutlu anlar bulmak ve arkadaşlık kurmak için güzel bir proje. 100 gün boyunca insanın kendini mutlu hissedeceği anları keşfedebilmek için farklı bir bakış açısı sunan proje, aynı zamanda mutlu anların teşvik edicisi.

365 Daily Photo: 

100 Happy Days gibi, 365 Günlük Fotoğraf projesi de 1 yıl boyunca hayatınızdan farklı anlarınızı paylaştığınız proje. Fakat bu proje biraz daha kişisel olabiliyor. Kendi konseptleriyle kullanıcılar bir Instagram hesabı açarak 365 günlerini bu konsept dahilinde projeye dedike ediyorlar. Aşağıdaki fotoğraflar Instagram arkadaşım @kknnooxx’un 365 gün hesabından. Şu anda kendisi 156. gününde.

Scrapbook Circle: 

Projeden önce scrapbook kültüründen bahsetmem gerekiyor çünkü bizim böyle bir kültürümüz yok maalesef. Scrapbook anıları arşivleme sanatıdır kısaca. Günlük mantığında ve şeklinde bir albüm tutulur. Her etkinlik veya güne özel sayfalar broşürler, etiketler, elişi kağıtları, kurdaleler, boncuklar ve bilimum ıvır zıvırla süslenir. Avrupa ve Kuzey Amerika’da gelişmiş olan bu kültüre yatırım yapılır ve ailecek bile scrapbook üzerinde vakit geçirilir. Bu yüzden kırtasiye veya hobi mağazalarında scrapbooking için büyük bölümler vardır. Scrapbook için kullanılan rengarenk malzemeler de Instagram’lamak için harika kompozisyon oluşturuyorlar.

 

Scrapbook Circle aslında aylık scrapbook temaları ve paketlerinden oluşan abonelik sistemi. Yani ucu ticarete dayanıyor fakat marka yönetimi güçlü olduğundan sadık bir topluluk oluşmuş ve ”scrapbook bizden sorulur” edasıyla Scrapbook Circle bu alanda Instagram üzerinde kanaat önderliği oynuyor. Kullanıcılar scrapbook deneyimlerini hesabın hashtagi ile paylaşıyorlar ve hem fikir alışverişi yapıyorlar, hem de yeni çıkan ürünlerden haberdar oluyorlar.

Proje Hashtagi: #scrapbook, #scrapbook_circle

Proje Platformları: web, Instagram, Facebook, Twitter, Pinterest

Scrapbooking’in ana platformu Pinterest olsa da, kırtasiye ile haşır neşir olan insanlar için Instagram’daki keyifli projelerden biri. Üstelik günlük edasında çok zaman isteyen kişisel bir proje ile değil, kişisel kartlarla da katılıma başlanabilir.

 

Nice To Meet You:   ”Tanıştığıma Memnun Oldum” projesi, Instagram arkadaşım Pınar tarafından gerçekleştirilecek bir proje. Bu yaz Interail ile Avrupa’yı gezecek Pınar’ın bir nevi Instagram arkadaş günlüğü diyebilirim aslında. Bu yolculukta Pınar hem tanıştığı insanların hikayesini anlatacak, hem de Instagram sayesinde tanıştığı insanlarla diğer kullanıcıları buluşturacak. Bu projeyle de Instagram’ın hayatımızı zenginleştirdiğinin kanıtını bir kere daha göreceğiz.

HASHTAG PROJELERİ

Belirli konseptlerle fotoğraflara hashtag ile katılınan projelerdir. Bazılarının Instagram’da hesapları bulunur fakat çoğu uzun zamandır Instagram kullanan aktif kullanıcılar tarafından oluşturulmuştur. Instagram’da bir çok hashtag projesi var. Hesapların oluşturduğu hashtag projeleri günlük/haftalık/aylık yarışmalarını da kapsar. Fakat ben bağımsız ve tamamen topluluk harekatını tetikleyen ve birliktelik oluşturan hashtag projelerini listeledim.

Weekend Hashtag Project:   Hashtagler ise şu şekilde #WHP… Örneğin: #WHPsilhouetted #WHPtypeinthewild #WHPbookehinmotion gibi.

Hi Have You Met: ”Merhaba …. ile tanıştın mı?” projesi Instagram kullanıcılarının birbirlerini tanıtmak için kullandıkları hashtag projesidir. Instagram’da yeni arkadaşlar edinmek, dünyanın farklı yerlerinden kullanıcıları tanımak ve takip edebilecek yeni kullanıcıları keşfetmek için en güzel hashtag projelerinden biri. Proje hashtagi: #hihaveyoumet

 

Daily Alphabet:  Günlük Alfabe projesi adı üstünde harflerin farklı konseptlerde günlük paylaşıldığı projeler. Genellikle konsept hesaplar tarafından kullanılır veya random bir şekilde karşınıza çıkan harfleri bu hashtag ile paylaşabilirsiniz. Proje hashtagi: #dailyalphabet

 

Okuma Halleri:

Okuma Halleri, yine adı üstünde okuma hallerinizi paylaştığınız bir hashtag projesi. Bu hashtag projesi blogger arkadaşım Sergül tarafından 2012’de oluşturuldu. Şimdi ise kitap okuma ile ilgili kullanıcının paylaştığı 75 bin etiketli fotoğraf bulunuyor. Bu hashtagin güzelliği ise yeni kitapları keşfedebilmek, okuma deneyimi hakkında bilgi edinmek ve Instagram kullanıcılarından kitaplarla ilgili tavsiyeler almak. Biraz okuma teşviki istiyorsanız bu hashtagi arada bir dolaşabilir veya okuma hallerinizi paylaşabilirsiniz. Proje hashtagi: #okumahalleri

 

Pride Of Nine: Pride of Nine yani gurulandığın 9’lu, en sevilen 9 fotoğraftan kolaj oluşturarak paylaşılan konsept projedir. Ben yaklaşık 2 sene önce birkaç kolaj hazırlamıştım. Proje hashtagi: #prideofnine

 

Things Organized Neatly: Birbirinden farklı veya belirli konseptteki eşyaların düzenlenerek bir kompozisyon oluşturulmasıdır. Things Organized Neatly benim en sevdiğim blogdur aslında. Instagram’da da aradabir hashtagde gezinmek keyifli oluyor.  Proje hashtagi: #thingsorganizedneatly #colorsorganizedneatly

 

INSTAGRAM GRUPLARI

Instagram grupları mafya gibilerdir =) Çok sıkı katılımcıları bulunur. Çoğunlukla dünya üzerinde birçok ülke ve şehirde temsilcilikleri vardır. Fotoğraflarda mutlaka belirli hashtagleri kullanarak oluşturulan birlikteliği desteklerler. Instagram grupları ile ilgili yazılacak çok fazla bilgi olduğundan önümüzdeki haftalarda bir başka yazıda Instagram grupları hakkında bilgi veriyor olacağım.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.