• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 16:01

İntifa Hakkına Hukuki Bakış

İntifa Hakkına Hukuki Bakış

İntifa hakkının, hakkı elinde bulunduran kişi tarafından ölümü üzerine mirasçıların bu haktan faydalanmasının devam edip edemeyeceği veya miras yoluyla bu hakkı ellerine alıp alamayacakları gibi sorularla sıkça karşılaşılmalıdır. Peki İntifa Hakkına Hukuki Bakış nasıldır?

 

İntifa Hakkı Devredilir Mi? İntifa Hakkına Hukuki Bakış

 

Öncelikle İntifa Hakkı ne olduğuna bakmak gerekir. İntifa hakkı, mülkiyeti başka birine ait olan gayrimenkulün tamamından yararlanma anlamına gelmekte, istifade etme hakkına malik olmak özelliğini kapsamaktadır. Örnek olarak, bir başkasına ait gayrimenkulü kiraya verebileceği gibi kendi ikamet ederek tasarruf sağlayabilmektedir. Taraflar arasında gerçekleşen sözleşmede belirleyici bir madde yoksa başkasına devredilebilir, ancak intifa hakkını elinde bulunduran kişinin vefatı üzerine hakkın mirasçılar arasında paylaşımı hukuken söz konusu değildir. İntifa hakkı, hak sahibinin vefatı ile son bulmaktadır.

 

İntifa hakkında bahsi geçen bir diğer soru ise intifa süresinin ne kadar olduğuna ilişkindir. İntifa hakkı hak sahibinin ölümü ile son bulabileceği gibi en fazla yüz yıl olarak görülmektedir. Hakkın sona ermesi ile gayrimenkulün tamamı çıplak mülkiyet sahibinin eline geçer. Çıplak mülkiyet sahibi dilerse hakkını üçüncü bir şahısa satabilir, ancak kiraya veremediği gibi oturum hakkını da elinde bulunduramaz.

 

Gayrimenkulün emlak vergisi ile ilgili bir başka soru ise verginin kimin tarafında verileceğine aittir; emlak vergisi ve beyannamesi intifa hakkını elinde bulunduran kişi tarafından düzenlenir ve ödenir. Tapu tescilinde ise beyan değerinin üçte ikisi intifa hakkı sahibine üçte birlik kısmı ise çıplak mülkiyet sahibine aittir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.