• iletisim@turkiyeduysun.com
 • 03522481651

HABER DETAYI

6 Nisan 2019 13:42

İPHONE 7 MI, YOKSA İPHONE 7 PLUS MI?

İPHONE 7 MI, YOKSA İPHONE 7 PLUS MI?

Yeni iPhone’lara kızgınlığın bittiği ve artık iPhone 7 ve 7 Plus bulabildiğimiz bir döneme girdikçe kullanım artıyor ve fiyatlara göz aşinalığı yaşandığı anda kullanıcılar dev kararsızlık içine giriyorlar. N’apsam; iPhone 7’mı alsam, 7 Plus mı?

Göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Boyut ve donanım haricinde iPhone 6 ve 6 Plus arasında son kullanıcı için elle tutulur minimal farklar var. Bunun için aşağıda birkaç senaryo belirledim. Kahramanımız bu senaryoda ilerledikçe ve durum değerlendirmesi yaptıkça kendi için doğru telefona ulaşacaktır.

 

İPHONE 7 MI, YOKSA 7 PLUS MI?

 

 1. Telefonu sadece cebimde taşırım: iPhone 7 Plus’ı unutmalısın o zaman. Çoğu pantolonunun cebine girmeyecek bu telefon. Girse bile rahat edemeyeceksin. Hem telefon bükülecek mi diye düşüneceksin, hem de oturduğun yerde düzgün oturamayacaksın. Sürekli elinde telefon taşımayı sevmiyorsan ve çantalar sana göre değilse iPhone 7 sana daha uygun.
 2. iPhone 7/7S’ten geçiş yapacağım:

   Yine boyut mevzusuna geldik. iPhone 6 boyutundan 7 Plus’a geçiş yapmak somon ekmeği arasına sandviç gibi birşey. Bu yüzden boyutu göz önünde bulundurmalısın. Gömlek cebinde korkusuzca maceradan maceraya bir atlayabilmiş bir telefondan bahsediyoruz sonuçta.

 3. Video çekmeyi çok seviyorum. Hatta mini belgeseller oluşturuyorum:

  Bu senin için çok önemli bir kriterse kesinlikle iPhone 7 Plus seçmelisin. Çünkü iPhone 7 Plus’ın kamerasında bulunan optik sabitleyici 6’da yok. Yaptığımız testlere göre de gözle görülebilir farklar var. Basitçe söylemek gerekirse 6 Plus’ın diğer iPhone’lara göre titreme oranı çok daha düşük.

 4. Birkaç yüzdelik şarj için herşeyimi verebilirim:

  iPhone 7 Plus’ın boyutunun getirdiği artılar var. Bunlardan bir tanesi de bateri ömrü. iPhone 7 ile karşılaştırıldığında bu şarj mevzusu seni çok tatmin edecek. Benim gibi canavarı bile şaşırttı doğrusu.

 5. Acayip bir Instagram kullanıcısıyım. Fotoğraf çekerim, editlerim:

  iPhone 7 ve 7 Plus’ta aynı kamera sensörü var. Fakat fotoğraf düzenlemeye gelince büyük ekranın verdiği keyfi; daha detaylı inceleme olanağını iPhone 7 vermeyecek sana. iPhone 7’nın ekran çözünürlüğü 326ppi iken, iPhone 7 Plus’ın ekran çözünürlüğü 401 ppi. Bunun da bir eksisi yok değil. Instagram’da gezinirken artık daha çok grain’li fotoğraf görmeye hazırlıklı ol.

 6. Ellerim çok küçük ve/veya iki elle telefon kullanmayı sevmiyorum:

  Kullanıcı deneyimi açısından 6 Plus’ın biraz daha yolu olabilir.  iPhone 7 Plus ile parolayı girerken tek elin yetişemeyecek bir kere. Yazı yazamayacak, tek elle arama bile yapamayacaksın. iPhone 7 bile büyük gelebiliyor bazı kullanıcılara. Ana ekran tuşuna çift dokununca ekranın aşağıya inmesi kullanıcıya ne kadar yardımcı oluyor ve ne kadar çabuk alışkanlık oluşturuyor o da bir muamma. Burada iki seçeneği de göz ardı edip hardcore bir kullanıcı değilsen 7s ile takılabilirsin.

 7. Telefonumla günde 4-5 saatten fazla geçiriyorum:

  Ah o ekran çözünürlülüğünün verdiği tatlı his. Ah o oyun oynarken şarjın dakikada bir düşmeyen şarj yüzdesi… İşte bu paketin tamamı iPhone 7 Plus’da var.

 8. Ekran boyutu ve çözünürlüğü yeterse iPad’imden vazgeçebilirim:

  iPhone 7 Plus alınca ben geçtim bile. Artık tablet kullanmak hiç içimden gelmiyor. Sevgili babacığıma hediye ettim. Sanırım aylardır tablet kullanmıyorum bazen uygulama denemenin dışında. Bir phablet kategorisinde olan 7 Plus tablet ihtiyacını çoğunlukla karşılıyor. Sadece iPad’i ikinci ekran olarak kullanan ve çok dergi, makale ve e-kitap (iPad’den kitap okumak çok da sağlıklı değil) okuyan kullanıcılara lafım yok.

 9. Telefonuma kılıf takmayı sevmiyorum:

  Sen o 7 Plus’ı aldın ve kılıf takmadın. Büyük ihtimalle ilk yere düşürdüğünde sağı solu kırılacak. Tabii ki bunu iPhone 7 ile karşılaştırarak söylüyorum. 7 Plus’ın paramparça olması 6’dan daha yüksek ihtimal.

 10. Telefonumla çalışmayı seviyorum. Sunum ve doküman düzenleyebilmeyi isterim:

  7 Plus ile sunum yapabiliyorum. Hatta doküman da düzenliyebiliyorum. Kişisel tecrübelerimi paylaşmak gerekirse iPhone 7 Plus bırakın tablet kullanımını, bilgisayarda geçirdiğim vakti bile birazcık azaltmış durumda.

iPhone 7 ile iPhone 7 Plus arasındaki farkları Apple’ın sitesinde zaten görebilirsiniz. Biraz olası senaryo ve deneyimlerimlerimle harmanlayarak paylaşmaya çalıştım. Umarım yardımcı olur.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.