• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 15:33

Isı Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir

Isı Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir

İklim koşulları nedeniyle dört mevsim yaşadığımız ülkemizde, bina ısı yalıtımının önemi gün geçtikçe artmaktadır. Enerji tasarrufunun yanı sıra sağlıklı ısınma tedbirlerini de beraberinde getiren ısı yalıtım sistemi, gelişen teknolojik devinim ile birlikte büyüyen bir sektör olarak inşaat faaliyetlerinde önemini gittikçe artırmaktadır. Son yıllarda değişen yasalarla beraber uygulaması zorunlu bulunan ısı yalıtımı, yetkili makine mühendisi tarafından hazırlanan ısı yalıtım projesi ile mevzuatları yerine getirilmektedir. Ayrıca yapı ruhsatı verilmesi aşamasında tesisat projesi ile idarelere sunulması zorunlu bulunmaktadır. Bu yazızmızda Isı Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir konusunu işleyeceğiz.

 

Isı Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir

 

Isı yalıtımının gerçekleşmesi aşamasında hangi binaya nasıl bir uygulama yapılacağı yönetmelik çerçevesinde belirlenmiştir. Binaların yıllık ısıtma enerji ihtiyaçları oranında hesaplanan uygulama ısı değerleri ile belirlenmiştir.

 

Gereklilik bakımında oldukça fayda sunabilen ısı yalıtım uygulaması, bugün yasalarla yeni yapım aşamasında olan her binada yapılması zorunludur. Eski binalarda da ihtiyaç bakımından fayda sunmaktadır. Binaların ömürlerinin de uzamasında etkin bir rol üstlenen ısı yalıtım çalışmaları için hizmeti gerçekleştirecek nitelikte firma tercihini beraberinde getirmektedir.

 

Isı Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

 

Binalarda ısı yalıtım işleminin gerçekleşmesinde kullanılan malzemeler şunlardan oluşmaktadır;

 

Seramik yünü, taş yünü, ekstrüzyonla üretilen polistren, poliüretan, cam yünü, mantolama, cam köpüğü, çift cam, fenol köpüğü, asbest, genleştirilmiş mantar, benleştirilmiş perlit, ahşap lifli levha.

 

Isı yalıtımı esnasında tesisatlarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ise;

 

Cam yünü, taş yünü, cam köpüğü, poliüretan, polietilen, fenolik köpük, polistren, kalsiyum silikat, kauçuk, fenolik köpük.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.