• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 12:58

Isı Yalıtımı ve Avantajları

Isı Yalıtımı ve Avantajları

Isı yalıtımlı binalar Türkiye’ye yıllık 10 milyar lira tasarruf sağlayacak. Uzmanlar, evinizdeki ısınma maliyetini düşürmenin yolunun ısı yalıtımından geçtiğini ifade ediyorlar. Peki Isı Yalıtımı ve Avantajları nelerdir?

 

Isı Yalıtımı ve Avantajları

 

Türkiye’de nüfus artışı ile birlikte hızla artmakta olan enerji ihtiyacı, sanayileşme sonucunda enerji kaynaklarının bu ihtiyacı karşılayamaması sonucunda, alternatif enerji arayışları ortaya çıkmıştır. Özellikle, mevcut enerji kaynaklarını verimli kullanmak önem kazanmaktadır.

 

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, Türkiye’de enerjinin yüzde 40’ının konutlarda kullanıldığını söyledi. Bu enerjinin yüzde 85’inin ısınma ve soğutma için harcandığını hatırlatıyor. Kış dönemine tam olarak girilmeden önce bina yalıtımı yapılmasının önemine dikkat çeken Eruslu, “Isı yalıtımı standartlara uygun ürünler doğru detaylarda doğru işçiliklerle uygulandığında en az yüzde 50 tasarruf sağlıyor. Isınma için harcanan aylık ortalama 200 TL’lik yakıt faturası 100 TL’ye düşüyor. Örneğin, İstanbul’da 100 metrekarelik bir daire için kış sezonunda yalıtımsız bir binada yıllık ortalama 1.500 TL doğalgaz harcaması gerçekleşirken, bu rakam yalıtımlı bir binada 750 TL’ye düşüyor. Dolayısı ile yalıtımsız binalar ceplerimizin düşmanı” dedi.

 

Binaların ısı yalıtımı, çevre kirliliğinin önlenmesi ve enerji tasarrufunun sağlanması açısından oldukça önemlidir. Bina içindeki ısının muhafaza edilmesi ve bina dışındaki yağışı ve soğuk havanın teması kesmesinin yanı sıra, binanızın dış cephesini korumaktadır.

 

Enerji Verimliliği Kanunu Nedir?

 

1 Ocak 2011 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiş olan, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkartılmış olan, Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine göre, tüm binalarda Enerji Kimlik Belgesi çıkarılması zorunlu hale gelmiştir. Enerji Kimlik Belgesi, binanın enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ile ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgilerini içermekte olan bir belgedir. A ve G harf aralığında bir enerji sınıfına dahil olmaktadır. A sınıfı verimli, G sınıfı ise verimsiz bina anlamına gelmekte, yapı ve yalıtım standartlarını tam olarak sağlayan binalar ise C sınıfı olarak sınıflandırılmaktadır. 2011 yılından itibaren, yeni yapılan binalarda  bu belgenin çıkartılması zorunlu hale gelmiştir.

Türkiye’de yeni yapılmakta olan binalarda Enerji Kimlik Belgesi çıkartmak 1 Ocak 2011 tarihinde zorunlu hale getirilmiştir. Mevcut binalarda ise 2 Mayıs 2017 yılına kadar süre tanınmıştır. Enerji sınıflama sınırı koyulmayan mevcut binalarda, 2017 yılından itibaren gayrimenkul satın alırken, satarken ve kiralarken Enerji Kimlik Belgesi ibrazı zorunlu hale gelecek. Belgesi olmayan binalar için bu işlemler yapılmaya çalışıldığında, yüksek vergi ödemesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Isı Yalıtımı İle İlgili Görüşler

Ekonomi Gazetecileri Derneği VII Küresel Isınma Kurultayı’nın “Yaşamına Sahip Çık! – Enerjini Geleceğe Harca”

Ekonomi Gazetecileri Derneği(EGD) tarafından 16 Eylül 2015 tarihinde düzenlenmiş olan VII Küresel Isınma Kurultayı’nın “Yaşamına Sahip Çık! – Enerjini Geleceğe Harca” teması ile çeşitli özel kurumların yanında TÜRSAB’ın desteklemesi, turizm açısından bina yalıtımının önemsendiğini gösteriyor. EGD Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak, bilimsel tartışmalardan ziyade kamuoyunun bu konuya dikkatini çekmenin önemli olduğunun altını çiziyor.

 

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği(İZODER) Yönetim Kurulu Eski Başkanı Ferdi Erdoğan,  Kalkınma Planı’nın öngörmüş olduğu süre içinde, 6.5 milyon civarında ısı yalıtımsız konutun, yalıtımının yapılmasıyla birlikte, 46 milyar lira tasarruf edileceğini, 50 bin kişiye ise yeni iş alanı açılacağını ifade ediyor. Türkiye’de 19 milyon konutun yüzde 85’inde ısı yalıtımının olmadığı söyleyen Erdoğan, “Onuncu Kalkınma Planı”nda bulunan “Öncelikli Dönüşüm Programları” altındaki 25 başlığın önemli olduğu ifade eden Erdoğan,  2014 – 2018 yılları arasında enerji yoğunluğunun yüzde 10 düşmesinin önemli olduğunun altını çiziyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.