• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

9 Ocak 2019 20:08

Isıtma Malzemeleri

Isıtma Malzemeleri

Yapı malzemeleri olarak kullanım özelliği içeren havalandırma malzemeleri, bugün kapalı mekanların vazgeçilmez ihtiyaçları arasına girmiştir. İş yerlerinde bu özelliğini koruyan havalandırma sistemi özellikle büyük binalarda olmazsa olmaz bir ihtiyaca dönüşmüştür. Bu yazımızda sizlere ısıtma malzemeleri konusunda bilgi akışı sağlayacağız.

 

Geçmiş yıllarda odun, kömür, gaz gibi ısıtma sistemlerinin yerini alan doğal gaz ile birlikte aynı paralellikte gelişim gösteren ısıtma sistemleri, kombiler başta olmak üzere merkezi ısıtma sistemleri ve yerden ısıtma sistemlerinde kullanım alanı oluşturmuştur. Doğal gaz ile birlikte elektrikli ısıtma sistemleri de pek çok yerde ısıtma konusunda yardımcı hatta ana ısıtma malzemesi olarak kullanılmaktadır.

 

Diğer Isıtma Sistemleri

 

Yapılarda kurulum sergileyen ısıtma sistemleri genelde ana kazandan borular vasıtasıyla radyatörlere ulaşım gerçekleştirerek ısıtmayı sağlar. Isıtma sistemlerinde montaj elemanları olarak kullanılan diğer malzemeler vanalar, kelepçeler, plastik malzemeler de kullanılmaktadır. Dairelerde kullanılan kombiler ise, kombilerde de çalışma prensibi kazan sistemi ile aynıdır. Kombi cihazında geçen sıcak su panel radyatörler tarafından ısıtma işlemini gerçekleştirir.

 

Isıtma sistemlerinden biri de klima sistemi çalışma araçlarıdır. Sıcak ve soğuk hava türbülansını sağlayan klima cihazları elektrik enerji desteği ile çalışma göstermektedirler. Klimalar sabitlenebildiği gibi gezici özelliği olan ısıtma ve serinletme araçlarıdır.

 

Isıtma sağlayan diğer araçlar ise sobalar ve şöminelerdir. Şömineler eski ısıtma tekniği ile baca sistemi vasıtasıyla ısıtma işlemini yerine getirir. Sobalar ise kendi arasında odun, kömür, gaz ve doğal gaz, elektrik ve tüplü sobalar olarak ayrılmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.