• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 22:39

İştira Hakkı

İştira Hakkı

Gayrimenkul hukukunda gayrimenkul alım satımında ya da kiralanmasında doğan bir takım sorunların düzenlenmesi ve önlenmesi adına kurallara bulunmaktadır. Kurallara uyulduğu takdirde kişiler arasında sorunlar ve sıkıntılar yaşanmaz bu nedenle kurallara uymak gerekir. Bu kurallardan bir tanesi de iştira hakkıdır. İştira hakkı satış vaadi ve satış sözleşmesine benzerlik gösterse de onlardan farklıdır. Bu iki terim arasında ki farklılıkları görmek için ilk önce tanımlarını yapmak gerek.  Satış sözleşmesi; bir gayrimenkulün alım satım işleminden önce taraflar arasında yapılan bir ön sözleşmedir.

 

İştira Hakkı

 

İştira hakkı ise bir gayrimenkulün ve ya taşınmazın belirli bir süre içerisinde bir başkasına satılması anlamına gelir. Burada en temel fark iştira hakkının belirli bir süre içerisinde olması iken satış vaadinde ve sözleşmesinde böyle bir sınırlama yoktur. Satış vaadinde tapu şerhi 5 yıl iken iştira hakkında 10 yıldır.

 

İştira Hakkı Kuralları

 

İştira hakkı belirli bir ücret karşılığında verilir. Böyle bir hak kullanıldığı zaman iştira sözleşmesi adı altında bir sözleşme düzenlenir ve her iki taraf arasında yapılan anlaşama maddeler halinde yazılır, kimlik bilgileri yazılır ve imzalanır. Daha sonra ise noter tarafından tasdik edilmesi gerekir.

 

Yapılan bu sözleşme daha sonra tapu kütüğüne şerh edilir. Bunlara ek olarak tapu dairesinde, gayrimenkulün değeri üzerinde ‰ 5,94 oranında harç ve döner sermaye tarifesine göre de belirli bir ücret tahsil edilir.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.