• iletisim@turkiyeduysun.com
 • 03522481651

HABER DETAYI

12 Mayıs 2019 12:19

İYİ İÇERİK ATÖLYESİ – İÇERİK KRALDIR

İYİ İÇERİK ATÖLYESİ – İÇERİK KRALDIR

Bumerang Ödülleri gecesinden önce güne İyi İçerik Atölyesi ile başladık. Sektörün tanınan yüzleri ve dünya çapında ünlü bloggerlar İyi İçerik Atölyesi’nde iyi içeriğin sırlarını paylaştılar. Günün sloganı kesinlikle ”Content is the king” yani ”içerik kraldır” idi. Atölye biraz geç başladı fakat çok güzel bir organizasyondu. Bazı oturumları uzun uzun özetleyeceğim.

 

Bumads reklam platformu direktörü Onur Kabadayı açılış konuşmalarını yaptı ve Bumads ile örnek organik reklam mecrası DNA’sını geliştirebildiklerini açıkladı. Kısacası Bumerang bloggerların, Bumads markaların. Bunun dışında günümüzde içeriğin artık sadece hedef kitleye hitap etmesinin yetmediğini, içerikte tavsiye ve tecrübenin de bulunması gerektiğine değindi. Artık blog takip eden insanlar samimi mesajlar ve yaşanmışlık arıyorlar.

İyi İçerik  Daha sonra Egoist Okur’un kurucusu, ödüllü blogger Gülenay Börekçi sahne aldı. Kendisinin konuşurken değil, yazarken iyi olduğunu ifade eden Börekçi, aynı zamanda çok mütevaziydi. Neredeyse tüm konuşmasını bir kağıttan okuyarak yapan Gülenay aslında tam bir bloggerın duruş açısını temsil ediyordu: ”Yazıyorum ve paylaşıyorum, blogumda canlandırdığınız kişi  olmayabilirim.”. Ben kesinlikle bu tip önyargılara maruz kaldım. Blogger deyince insanların aklına tek tip bir karakter geliyor ve bu zaman zaman çok rahatsız edici olabiliyor. Kısacası Gülenay Börekçi insanların ilk başta nasıl edebiyat bloglarının rağbet görmediğini, fakat yılmayıp sürekli yazdığını ve bunun zaman zaman uykudan ve sosyallikten fedakarlık etmeniz demek olduğunu anlattı.

 

Sıra bloggerların en çok beklediği sunumlardan biri olan Deniz Utku’unun SEO sunumuydu. Deniz Utku’yu sektörden takip ettiğimden bir kaç kere sunumuna denk geldim. Deniz Utku genellikle çok faydalı bilgiler paylaşıyor. Bu nedenle onun kısmını sizin de faydalanabilmeniz için uzun tutuyorum.

Deniz Utku SEO’yu (Search Engine Optimizaton) aslında arama dostu hale getirme çalışması olarak tanımlıyor. Vurguladığı en önemli şey ise: Ne iyi çalışıyorsa o optimize edilir!

 

Bu arada Deniz Utku’nun en çok sevdiğim sözü:

 

SEO 101 – İyi İçerik  Dikkat edilecek 5 temel iş var:

 • Botların kolayca tarayabileceği bir yapı
 • Anahtar kelime içeren, odaklı yazılar
 • Mantıklı bir navigasyon ve iç link yapısı
 • Açıklayıcı başlık (title) ve açıklamalar (description)
 • Bol bol, hilesiz dış link

 İyi İçerik  Blogger olarak öğrenmeniz gereken araçlar:

 • Google Arama, Yandex arama ve Bing arama
 • Google Webmaster tools, Yandex.Webmaster
 • Google Analytics
 • Google Suggest (otomatik tamamlama)
 • Google Trends
 • Google Adwords anahtar kelime aracı (keyword tool)
 • Bit.ly  (URL kısaltma hizmeti)

Şirin mi şirin, Girl Lost In The City blogunun yazarı Emma Gannon’daydı sıra. Edelman’da dijital yöneticilik yapan Emma aynı zamanda Huffington Post’da yazıyor. Emma aslında blogunuzun bir marka kimliği olduğundan ve bu kimliğin karakterinin oturmasında sosyal medyanın öneminden bahsederek başladı konuşmasına. İyi bir blog için değişmeyen bir ses tonunuz olması gerektiği ile devam eden Emma, internet bağlantısı ve iyi bir fikirin öne çıkmanız için yeterli olacağından bahsetti. Aslında çoğumuzun blog yazmaya devam etmesinin nedeni bu değil mi?

İyi İçerik  Benim en çok dört gözle beklediğim konuşma ise Gizmodo’nun oturumuydu. İşin komik tarafı Gizmodo’dan gelen konuşmacıları girişte bavulla görüp hemen Bumerang yetkililerine teslim etmemdi. (Ödül töreninin sonunda beraber düet bile yaptık!) Gizmodo’nun sadece iki editörü olduğuna şaşıp kaldım. Matthias sadece iki kişi olduklarını fakat dışarıdan bir çok freelance yazarlarla çalıştıklarını belirtti. Bir de önümüzdeki haftalarda bir stajyer alacaklarmış =) Gizmodo’nun işleyiş tarzından bahseden Matthias’a iki kişi ile  nasıl bu kadar fazla içeriği kontrol edip aynı zamanda teknolojiyi takip edebildiklerini sordum. O da basın bültenlerine göz gezdirdiklerini ve 10 tane içerik varsa içlerinden en iyi 2 tanesini seçtiklerini söyledi.

Gizmodo içerik dağılımı

Rakamlarla Gizmodo

 

Bunun dışında Gizmodo’da en çok fotoğraf galerilerinden hit aldıklarını söyledi Matthias.

Atölyenin sonunda da bir panel vardı. Panelin moderatörlüğünü Geveze yaptı ve konuşmacılar ise Emma Gannon, Matthias Sternkopf ve Fatih Güner’di.

Günün sonunda da sertifikalarımızı aldık.

 

 İyi İçerik  Son söz benden

İyi bir blogger olmak için betimlemelerde küstah olup mütevaziliği korumak gerekiyor.

Bumerang Ödül Töreni yazısı için buraya!

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.