• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 22:36

İzale-i Şuyu Nedir

İzale-i Şuyu Nedir

Emlak hukuku içerisinde yüzlerce terim ve kavram bulunmaktadır. Gayrimenkul ve ya emlak sahipleri ya da taşınmaz mallara sahip olmak isteyenlerin bu kavramları iyi bilmesi gerekir. Emlak ve gayrimenkul hukukunu iyi bir şekilde bilmek oluşabilecek sorunların önlenmesi için ve meydana gelecek sorunların nasıl çözümlenebileceğini hakkında bilgi verir. Bu nedenle bu tür kavramlardan biri olan izale-i şuyu iyi bilmek gerekir. Gelin İzale-i Şuyu Nedir detaylarıyla öğrenelim.

 

İzale-i Şuyu Nedir

 

Özelliklede hisseli tapu, ortak gayrimenkul gibi ortaklık türlerine sahip olan kişilerin iyi bilmesi gerekir. Çünkü izale-i şuyu taşınmaz mallarına ortak olan kişilerinin mallarının bölüştürülmesi ve ya mahkemeye başvurularak taşınmazın ihaleye çıkartılarak satılması ve bu satılma sonucunda hissedarlara paylarının verilmesine denir. Bu nedenle ortakları ve hissedarları ilgilendiren bir konudur.

 

İzale-i Şuyu Nasıl Yapılır

 

Bu gibi durumlarda önce mahkemeye başvuru yapılır. Sulh hukuk mahkemesinin ilgilendiği bu konularda mahkeme önce taşınmazın niteliğine bakar. Eğer taşınmaz taksim edilebiliyorsa mahkeme hissedarların paylarına bakarak adil bir şekilde pay eder. Taşınmaz taksim edilemez nitelikte ise mahkeme açık arttırma yolu ile ya da ihale yolu ile taşınmazı satar. Satış sonrasında da hissedarların oranları kadar hak ettikleri ücret verilir.

 

Bu şekilde tanıtımı ve uygulanışı olan izale-i şuyu ortakların, hissedarların en çok başvurdukları yöntemdir. Taşınmaz mallarında ki bu ortaklık çoğu zaman sorunlara neden olmakta ve bu şekilde mahkeme yolu ile de çözüme kavuşmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.