• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

16 Mayıs 2019 11:09

James Bond’u gadget’larıyla sevdik

James Bond’u gadget’larıyla sevdik

Bir 007 sever olan babam ile Bond’un son filmi olan Skyfall’a gittik. Baştan söyleyeyim: büyük ihtimalle izlediğim en kötü Daniel Craig’li  bir Bond filmi ile karşı karşıya kaldık.

Bond serisinin son filmi bizim için ayrı bi’ özel. 143 dakikalık filmin ilk 5-10 dakikası ülkemizde geçiyor. İstanbul, Adana ve Fethiye’de sahneleri çekilmiş ve Eminönü’nde yaşanan talihsizlikler, trafik kapamaları da bizi kızdırmıştı. Hatta tarihi eserlerimize zarar verildiği bile konuşulmuştu. Türkiye’de çekimleri yapılan sahnelerin hiç bir albenisi yok. Zira filmin en heyecanlı sahnelerinden bazıları bu sahnelerdendi. Bırakın modern İstanbul görüntülerini, tarihi dokuyu yansıtan bir kaç sahne  bile hak getire. Gerçekten hayal kırıklığına uğradım.

Filmin en çok sevdiğim yanı (belki de tek sevdiğim yanı): filmin başlarında Adele tarafından seslendirilen, muazzam illüstrasyona sahip bu klip beni benden aldı. Klibi tekrar seyretmek isteyenler soundtrack ile yetinecekler. Bayıldım o görsellerin ve müziğin buluşmasına.

Filmde adeta Dark Knight havası vardı: süper kahramanımız Bond, tam her şeyden vazgeçmişken vatanını ve milletini düşünerek karanlığa güneş gibi doğuyor ve psikopat kötü adamı alt ediyor. Ha öldü, ha ölecek… Ama ölmez.

Bunun dışında bir de Javier Bardem’in kötü oyunculuğu ile karşı karşıyaydık. Bu da beklenmedik idi.

Biz Bond’u gadget’larıyla sevdik

Elektronik oyuncakları, patlayan kalemi olmayan Bond, bir konçertoyu mono kulaklık ile dinlemek gibi birşey. İki sözüm var:

 

“People come to my show because they want a sense of wonder. They want to experience something that they can’t explain.” -Magician – House MD 4. Sezon 8. Bölüm (En sevdiğim bölümlerinden biri) Efenim demem o ki, 007′nin oyuncakları anı biraz daha çekici ve gizemli kılıyor. Bunda daha önce dram filmlerini yönetmiş olan Sam Mendes’in etkisi var mıdır? Ki bir de Sony’nin yeni telefonunu gördük (?!)

Toparlamak gerekirse, kopuk sahneler, saçma kurgu (yılların ajanı gece görünmemek için el feneri kullandırmamayı bilmiyor mu? vb) ve kötü oyunculuk ile Skyfall’ı hiç beğenmedim.

Cinemaximum’a  not: Dakikalarca seyrettirdiğiniz reklamlar yüzünden büyük ihtimalle sinemaya benimle gelmeyecek bir daha. ”Hem para verip hem reklam mı seyredecekmişiz?” diyor kendileri. Protesto olarak da reklamda çıkan ürünleri kesinlikle satın almıyor. 90′lardan kalma bir protesto hala devam etmekte.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.