• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

11 Şubat 2019 15:37

James Furzer Londra’da Evsizler İçin Barınak Tasarladı

James Furzer Londra’da Evsizler İçin Barınak Tasarladı

James Furzer Londra’da Evsizler İçin Barınak Tasarladı

 

James Furzer Londra’da Evsizler İçin Barınak Tasarladı. Mimar James Furzer tarafından, Londra’daki evsizlerin barınma sorununa çözüm üretebilmek için yapılan evler, yağmura dayanıklı ahşaptan üretilecek. 26 yaşında genç bir mimar olan Furzer’ın kapsül formunda tasarladığı evler, çok yüksek olmayan, çelik iskeletler ile eve monte edilebilir. Merdiven ile kolayca çıkılabilen bir formda inşa ediliyor. Furzer tarafından yapılan proje, aslında bize çok fazla yabancı gelmeyebilir. Türk mimarisinde, cumba olarak adlandırılan, eski tip evlerdeki zemin kat üzerinde dışa taşan kafesli oda bölmesine benziyor.

 

Evlerin içindeki yatak ve rafların dışında, en dikkat çekici özellik ise gün ışığını değerlendirmek için yapılan camlar. Londra’da evsizlerin yağmurlu ve soğuk havalarda dışarıda kalmasının yanı sıra toplum tarafından dışlanmaları konusunda, Furzer, herkesin evsiz kalabileceğini ifade ederek, projenin evsizleri soğuk ve yağmurlu havadan korumanın yanında, evsizlere toplumsal saygı ve yaşam hakkı için kalıcı bir barınma çözümü sunabilecek bir proje.

 

James Furzer, bu proje ile Fakro “Space For New Visions” (Yeni Vizyonlar Yaratan Mekan) tasarım yarışmasında birinciliğe layık görülmüş ve 5000 Euro para ödülü de aldı.

 

Peki İngiltere’de Kaç Evsiz Var?

 

İngiltere’de 110 bin evsizin olduğu, buna karşılık 1.5 milyon civarında boş konut ve işyeri olduğunu ifade eden ‘The Love Activists’ isimli gönüllü hareket tarafından, evsizlere dikkat çekmek için yapılan eylemler ve boş konutların evsizler için boş konutların değerlendirilmesi taleplerinin yanı sıra Ocak 2015 tarihinde, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Londra sokaklarında sabahlayarak evsizliğe dikkat çekmiş, dünya basınının ilgi odağı haline gelmişti.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.