• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

11 Şubat 2019 12:55

Jeneratör Çeşitleri Hakkında Bilgilendirme

Jeneratör Çeşitleri Hakkında Bilgilendirme

Elektromanyetik endüksiyon kullanarak mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bir araç olan jeneratör, günümüzde kesintisiz enerjinin sağlanmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Jeneratörler, elektrik enerjisini elektrik enerjisine döndüren motorlarla benzerlik göstermektedir. Jeneratör Çeşitleri Hakkında Bilgilendirme yazımız devam ediyor.

 

Jeneratör Çeşitleri Hakkında Bilgilendirme

 

Jeneratörlerin içinde, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bataryalar, ısı enerjisini elektrik enerjisine çeviren termoelektrik foto elektrik hücreler yer almaktadır. Bu hücreler aynı zamanda ışık enerjisini de elektrik enerjisine çevirmeye yararlar.

 

Jeneratör Kullanım Alanları ve Çeşitleri

 

Jeneratörler basit bir çalışma sistemine sahiptir. Elektrik motoru gibi çalışan jeneratörler tersine işlem yapmaktadır. Eksenin dönme hızının akımın büyüklüğünü etkilemesi yönündedir. Bu etkileme verimin artmasına olanak sağlar.

 

Günümüzde elektrik enerjisi üretmenin en ekonomik yolları, rüzgâr, güneş, sıkıştırılmış hava ve benzeridir. İlk hareketi veren türbin, buhar türbini, içten yanmalı motor ya da gaz türbini olmaktadır. Jeneratörlerin yapılarının bir özelliği de tüm şehir şebekesini destekleyecek elektrik enerjisi üretmeye olanaklı olmasıdır. Bu açıdan elektrik kullanımının bulunmadığı alanlarda jeneratör iyi bir tercih olmaktadır.

 

Jeneratörler, farklı boyutlarda olup kapasiteleri değişkendir. Üretimleri bu şekilde gerçekleşen jeneratörler, doru akım ve alternatif akım olmak üzere ikiye ayrılırlar. Doğru akım üretenler dinamolar olurken, alternatörlerde dalgalı akım üretimi gerçekleştirirler. Doğru akım ve alternatif akımın jeneratör üzerinde çalışması için elektrik kaynağı aynı olmaktadır.

 

Bugün taleplere göre üretimleri gerçekleşen jeneratörlerin geneli alternatif akım ile çalışan jeneratörlerdir. Bugün kullanılan bu tip jeneratörlere senkron jeneratör denilmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.