• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

19 Ocak 2019 11:34

Kablo ve Kablo Çeşitleri

Kablo ve Kablo Çeşitleri

İnşaat çalışmalarının temel ihtiyaçlarından olan kablolar, kullanım amacına uygun olarak değişik niteliklerde bulunmaktadır. Tesisat döşemelerinde cihaz kullanım ve elektrik dağılımına göre kablo çeşitleri kullanılmaktadır. Kablo seçimleri ancak uygun kablo tercihi ile sorunsuz ve aksamadan işlev kazanılmasına olanak verir. Kablolarda kaliteli tesisat önlemlerin alınması açısından ayrı bir konumda bulunmaktadır.

 

Ülkemizde sayıları dört yüze varan kablo üretim firması bulunmaktadır. Bu firmalar iç tüketimin yüzde otuz dördünü karşılarken, ihracatta ise yüzde otuz üç paya sahiptir. Ülkemizde ki kablo çeşitleri üretimi yapan dört yüz firma arasında yüzde doksan beşlik kısım on altı firma tarafından gerçekleşmektedir.

 

Kablo Çeşitleri Nelerdir?

 

Kablolar iki grup olarak ayrılır, bunlar haberleşme ve elektrik kablolarıdır. Elektrik kabloları, akımın iletkenliğini sağlayan dışı yalıtkan malzeme ile kaplı kablolardır. Genel olarak kablo elektrik iletiminde ve otomotiv sanayisinde kullanılır. İzole emaye teller bu alanda oldukça yaygın kablo çeşitleri arasındadır.

 

Haberleşme kabloları ise, günümüz haberleşme ağının gerçekleşmesinde etken bir konumdadır. Koaksiyel ve fiber optik kablolar haberleşme kablolarının alanına girer. Kalitesinde olduğu gibi fiyatlarında da bu kablolar diğerlerinden farklıdır.

 

Kablolar, akımın şiddetine göre kullanım alanı oluştururlar. Bu nedenle yapıları gereği doğru ve kaliteli iletimin sağlanması için kullanım alanına göre seçimleri işlevlerinin tam performans sağlayabilmesi için önemlidir. Kablolar ayrıca cihazlarda kullanımları ile cihazların doğru çalışması için enerji gücünün dengeli akışını sağlamakta, cihazların bir çeşit koruyuculuğuna güvence olmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.