• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

8 Mart 2019 14:15

Kagir Bina Nedir? Kagir Yapı Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Kagir Bina Nedir? Kagir Yapı Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Kagir yapı ya da kagir bina eski köy tipi evlere verilen taş ve kerpiç olan evlere verilen isimdir. Eski dönemde inşaat yapısı olarak pek sağlam olmayan yapılardır. Tek katlı olan bu yapılar çoğunlukla ev hanesi tarafından yapılmaktadır. Hala günümüzde bu tip evler olmasa bile tapularda bu terim kullanılmaktadır.

 

Taş ve tuğladan yapılan bu binalar kagir olarak da adlandırılmaktadır. Günümüzde tapularda da yer alan bu terim yapılan binanın taş veya betondan yapılmış olduğunu belirtmektedir.

 

Kagir bina sınıflandırılması

 

Kagir bina sınıflandırılırken ikiye ayrılmaktadır. Konut sigortası yaptırabilmek için sigortacılar tarafından incelenen bu binalar, tam kagir ve yarım kagir yapı olarak ikiye ayrılır. İç ve dış duvarları taş veya tuğladan yapılan, bunun yanında yapıda kolon bulunuyorsa, binanın zemini ve tavanında da yine aynı malzemeler kullanılmışsa buna tam kagir yapı olarak sınıflandırılır. Bundan farklı olarak kolonları olmayan, yine taş ve tuğladan yapılmış olan binalar ise yarı kagir yapı olarak sınıflandırılır.

 

Ayrıca kagir binalar kaydedilirken kullanılan malzeme de ayrıca belirtilerek kaydedilir.

 

Kagir yapı nedir?

Taş ya da tuğla olarak örülmüş yapılara kagir yapı denir. Yapı döşeme türlerine göre farklılaşırlar. Ahşap döşemeli olanlara yarım kagir ve betonarme döşemeli olanlara ise yığma kagir yapı (kagir bina) adı verilerek türlerine göre ayrılarak söz edilmektedir. İnşaat malzemesine göre yapılan bu sınıflandırmadan dolayı tapuda yapıların türleri de belirlenmekte ve uygun oldukları sınıflara göre kayıt altına alınmaktadırlar.

 

Günümüzde teknolojinin ve kullanılan malzemelerin gelişmesi sebebi ile çok fazla kagir bina bulunmamakta, mevcut yapılar da geçmiş zamanlardan kaldıkları ve sağlamlıkları hakkında şüpheler bulunması sebebi ile yıkım kararı çıkartılarak ortadan kaldırılmakta. Yapıların sınıflandırılması sırasında kullanılan malzemeler dışında iskelet yapısı da baz alınmakta fakat bu farklı bir konuda tanımlanarak açıklamaları yapılmaktadır.

 

Konut sigortası yapılırken de tapuda olduğu gibi ne tür kagir olduğuna karar verilerek uygun işlemler gerçekleştirilmek sureti ile tam ya da özel sigortalama işlemleri uygulanarak bu konutlar da güvence altına alınabilmekte ve kullanılmaya devam edilmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.