• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 16:07

Kat İrtifakı Hakkında Bilgilendirme

Kat İrtifakı Hakkında Bilgilendirme

Kat irtifakına dair sorular genellikle ev yahut iş yeri alma isteğinde olduğunuz zaman aklınıza takılır. Kat irtifakı nedir? Kat İrtifakı Hakkında sorusuna en iyi cevap olarak: Binanın su basması çıktıktan sonra, her kat için ayrı ayrı tapuların verilmesi, ayrı ayrı tapuların hazırlanılmasıdır. Bu hususa dikkat etmek gerekmektedir. Binanın kesinlikle su basması çıkılmalıdır.

 

Kat İrtifakı Hakkında

 

Su Basması: Binanın zemini atıldıktan sonra çıkılan ilk katıdır. Zemin seviyesinin üzerinde yani kaba atan ilk kattın çıkılmasıdır. Bu kat çıkıldıktan sonra kat irtifakı verilmektedir. Kat irtifakı olmayan evlere bankalar kredi vermemektedir. Bundan dolayı kimi emlakların satışı kredi ile uyumlu, kimi emlakların satışı ise kredi ile uyumludur. Ev alma aşamasında kredi ile uyumlu değildir ibaresiyle karşılaşıyorsanız bunun tek nedeni kat irtifakı tapusunun olmayışıdır. Kat irtifakı nedir? Diye sorulduğunda bunun en güzel cevabını bu şekilde edinebilirsiniz.

 

Kat İrtifakı Tapusu

 

Kat irtifakı tapusu: İnşaat yapılacak veya yapılmakta olan arsanın üzerinde bulunan ve almayı düşündüğünüz dairenin hissesine düşen arsa tapusudur. Buna bir örnek vermek gerekirse: 6.000 m2 bir arsa üzerinde 100 eşit daireden oluşan herhangi sitede 1 adet daire aldıysanız sitenin 1/100ü size ait olmuş oluyor. 6.000 m2 arsanın 1/100ü olan 60 m2 arsa size ait oluyor. Kat irtifakı tapusunda da aldığınız daireye ait 60 m2 arsa olarak belirtiliyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.