• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 22:31

Kat İrtifakı Nasıl Yapılır

Kat İrtifakı Nasıl Yapılır

Kat irtifakı, bir evin arsa üzerindeki beyanı demektir. Bu belge, ev sahiplerinin mutlaka alması gereken bir belgedir ve büyük önem arz etmektedir. Kat irtifakları, Tapu dairelerinden alınmaktadır. Kat irtifakı, inşaatın başlamasından önce ya da süresince alınabilir. Peki Kat İrtifakı Nasıl Yapılır?

 

Kat İrtifakı Nasıl Yapılır

 

Kat irtifakı olmayan evler, bir takım hizmetlerden ya da yasal düzenlemelerden yoksun kalırlar. Özellikle bankaların ev kredisi için mutlaka bu belgeye ihtiyaç vardır. Dolayısıyla yapım aşamasındaki bir evin satışı için alınacak banka kredisinde kat irtifakına da ihtiyaç duyulacaktır.

 

Kat İrtifakı İçin Gerekli Belgeler

 

Tapu dairelerinden kat irtifakı alırken bazı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Kat irtifakı için belirlenen tarafların birer adet fotoğrafı ve belgeyi alacak kişinin kimliği, ayrıca yapının mimari projesi başlıca belgeler arasında yer almaktadır. Kat irtifakı için gereken en önemli belgelerin başında vaziyet belgesi gelmektedir.

 

Vaziyet planı olarak da isimlendirilen bu belge, genelde binanın çevresinde bulunan hizmet binalarını ve yapılarını onaylamak için kullanılmaktadır. Eğer bir binadan daire satın alacaksanız ve bunun için kat irtifakı gerekiyorsa genel inşaat planında vaziyet planı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Genel planda olması dâhilinde tekrar çıkarmanıza gerek yoktur.

 

Kat irtifakı için Tapu dairelerinin istediği bir diğer belge de yönetim planıdır. Yönetim planının tüm malikler tarafından imzalanması şartı da geçerlidir. Kat irtifakı için gereken son belge ise yapının ruhsatıdır. Bu belgeler olmadan kat irtifakı çıkarmak mümkün olmayacaktır. Tüm belgelerde tasdik şartı aranmaktadır. Özellikle plan şeklindeki belgelerde tasdik olmaması , kat irtifakının alınmasını engelleyecektir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.