• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 16:03

Kat İrtifakı Nedir

Kat İrtifakı Nedir

Kat irtifakı, bir arsa üzerine yapımı devam eden bir veya birden çok yapının daire, kat, iş yeri, ofis, dükkân, mağaza, depo ve salon gibi ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elveriş gösteren bölümleri üzerinde gerçekleşmektedir. Peki Kat İrtifakı Nedir ?Kat irtifakı, yapı tamamlandıktan sonra gerçekleşecek kat mülkiyetine esas olmak üzere, arsa sahibi ya da hissedarları tarafından arsa hissesine bağlı olarak kurulan irtifak hakkıdır.

 

Kat İrtifakı Nedir

 

Kat irtifakını konu olunabilmesi için önce bir mimar tarafından projenin hazırlanmış ve belediyece onaylanmış olması şarttır. Ayrıca kat irtifakında inşaat ruhsatının alınmış olması gerekmektedir.

 

Kat İrtifakı İçin Gerekli Olan Belgeler

 

Gerekli belgeler;

 

Öncelikle genel inşaat projesi ve inşaat ruhsatı için projenin mimar tarafından hazırlanması gerekmektedir. Ruhsat belediye kuruluşu tarafından onaylanmış olmalıdır. Arsa üzerinde birden daha çok inşa edilen yapıların her birinin projede ayrı gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca her blok için ayrı proje verilmesi ön görülmektedir. Projede geçen bağımsız her bir bölüm ölçüleriyle gösterilmeli ve numaralandırılmalıdır. Bağımsız bölümde yer alan ortak yerler ve eklentiler bildirilmelidir. Kat irtifakının ilgili belediyeden alınmış olması lazımdır.

 

Vaziyet planı, arsa üzerinde gerçekleşecek birden fazla yapıların arsa üzerindeki konumu belirlenmelidir. Özel yol, spor tesisleri, yeşil alan gibi ortak kullanım yerlerin açıkça gösterilmesi ve belediye kuruluşu tarafından tasdik edilmiş olması gerekmektedir. Ancak genel inşaat projesinde vaziyet planı bulunuyor ise ayrıca vaziyet planı düzenlenmesi ve ibrazına gerek kalmamaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.