• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 19:23

Kat Mülkiyeti Tapusu Ne zaman Alınır?

Kat Mülkiyeti Tapusu Ne zaman Alınır?

Cins tashihi yani tapu kütüğünde kayıdı bulunan bir taşınmazın nitelik değiştirerek başka bir nitelik kazanması sonucu tapu kütüğüne tescil edilmesi tamamlanana kadar geçen süre içerisinde verilen “Arsa Paylı Kat İrtifakı” tapusu, iskân tamamlanıp cins tashihi yapıldıktan sonra ancak “Kat Mülkiyeti” tapusuna çevrilmektedir. Peki Kat Mülkiyeti Tapusu Ne zaman Alınır?

 

Kat Mülkiyeti Tapusu Ne zaman Alınır? Tapu İskân Ruhsat İşlemleri Nelerdir?

 

Kat Mülkiyeti Tapusuna sahip olabilmek için, inşaat firmasının faaliyetlerini tamamlaması, yapı denetim firmasının bağlı bulunan belediye kuruluşuna yapının bittiğine dair raporu hazırlayıp sunması, gerekli işlemlerin takibi sonucu tapu iskân ruhsat işlemleri başvurusunun yapılmış olması ve nihayetinde iskânın alınmış olması gerekmektedir. Bütün bu işlemlerin sonucunda ancak tapu belgesi kat mülkiyetinin geçerliliğini sağlayacaktır.

 

Kat mülkiyetine geçiş işlemleri ve tapu iskân ruhsat işlemleri gerçekleştirilmesi sırasında inşaat firması ve site yönetimi ortak hareket etmeleri gerekmektedir. İskân alımı ve kat mülkiyetine geçiş sırasında meydana gelecek bütün yükümlülükler ise kat sahibine aittir. Bu konuda yükümlülükler konut satış sözleşmesinde belirtilmiştir.

 

Tapu aşamasının gerçekleşmesi için, sözleşmelerin imzalanmış, peşinatların yatırılmış, konut kredi sözleşmesi taraflara ayrıca sunulmuş olması gerekmektedir.

 

Kat Mülkiyeti Tapusu Ne zaman Alınır isimli yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Her zaman olduğu gibi bu yazı içeriğimizde de sizlere gerekli ve yeterli bilgiler vermeyi görev edindik. Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşın.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.