• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

9 Ocak 2019 13:15

Kendin Yık, Kendin Yap!

Kendin Yık, Kendin Yap!

Hukuk Platformu, Garanti Mortgage ve Kentsel Dönüşüm iş birliği beraberinde atılacak olan kentsel dönüşüm projelerine bakanlık destek verecek. Bu da kısaca kendin yık kendin yap demek! İlgili bakanlığında desteğiyle birlikte hayata geçirilecek olan projelerin ilk etaplarının anahtar teslimleri İstanbul’da yapılacak.

 

İNDER’in önderliğinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projelerinde, konutların sahipleri işlerinin patronları olacaklar. Konutlarıyla ilgili kendin yık kendin yap kararını verebilecekler. Bu yeni düzenlemeyle birlikte kentsel dönüşüm projeleri yeni bir döneme kapı aralayacaklar.

 

İnder’in toplu konut projeleri doğru ve başarılı çalışan müteahhitleri aracılığıyla güzel sonuçlar elde edilmesi bekleniyor. Toplu konutta yeni bir devri açacak olan bu projeninse finansman kısmında Garanti Bankası destek sağlayacak.

 

Bu toplu konut Projesiyle beraber müteahhitlerin ek kat düşmediği gerekçesiyle tercih etmedikleri lokasyonlarda kentsel dönüşüme dahil olacak ve çok daha fazla kişi ev sahibi olabilecek.

 

TOPLU KONUT PROJESİNDE YAKLAŞIK 2 MİLYON KONUT OLACAK

 

Türkiye’nin tamamında 6.7 milyondan fazla evin tekrardan yenilenmesine gerektiği ilgililer tarafından uygun bulundu. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yaklaşık 2 milyon vatandaşın kendi imkanları dahilinde konutlarını rahatlıkla yenileyebilecekleri ifade edildi.

 

Bu kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen konutlar için ev sahiplerinin maliyetinin de yaklaşık olarak m2 başına 1.500 ile 2.500 Türk Lirası arasında değişim göstermesi tahmin ediliyor. Ayrıca konutlarını yenilemek isteyen ev sahiplerine bakanlık tarafından 4 puanlık faiz desteği veya kira desteği verilecek.

 

SİSTEM GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE SÜRECEK

 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Garanti Mortgage yetkilisi, söz konusu projelerin ve dönüşüm sisteminin ev sahiplerinin müteahhitle anlaşma yoluna giderek veya kendisi gelerek müracaat ettiği zaman başlatılacağını anlatarak, sözlerine şu şekilde devam etti;

 

Binayı tekrardan yapacak inşaat firması, inşaat yapım tutarına karşılık olan hak edişleri bankalardan tahsil edecek.. Konutlarını yenilemek isteyen ev sahipleri, başlatılacak olan kentsel dönüşüm süresi sonunda yeni konutlarını anahtar teslim olarak alma hakkına sahip olacak.”

 

DAR GELİRLİ MODELİ GEREK

 

Söz konusu kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılacak inşaatın tüm maliyetlerini ev sahipleri karşılayacak. Peki bu projedeki söz konusu maliyetleri karşılayamayan ev sahipleri ne yapacak?

 

Orta gelirli ev sahiplerine uygun bir proje ile karşı karşıya olduklarını belirten Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu yetkilisi, dar gelirli vatandaşlarımız için de yeni bir projeye ihtiyaç duyulduğunun önemle altını çizdi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.