• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Şubat 2019 21:19

Kentsel dönüşüm rezerv alanı

Kentsel dönüşüm rezerv alanı

Bir şehrin içerisinde var olan çarpık yapılaşmayı engellemek ve riskli bölgelerde oluşabilecek her türlü yapılaşmanın getireceği sorunları önceden çözmeyi amaçlamak kentsel dönüşüm başlığı altında incelenmektedir. Bu sayede hem kentin görünüşü güzelleştirilir hem de riskli bölgelerde yaşamanın ileride getireceği problemlere şimdiden çözümler sunulur. Kentsel dönüşüm rezerv alanı nasıldır?

 

Kentsel dönüşüm rezerv alanı ise bu proje kapsamında yapılan uygulamaları ifade etmektedir. Yani çarpık yapılaşmayı ve riskli bölgelerde yaşamanın getireceği sıkıntıları önlemek amacı ile bölgelerin yeniden düzenlenmesi, gerekli görüldüğü takdirde bu konutların yıkılıp yeniden yapılması anlamına gelmektedir. Ayrıca mevcut yaşam alanlarına ek olarak projelere uygun olarak yeni yaşam alanlarının hazırlanması da kentsel dönüşüm rezerv alanı kapsamına gitmektedir.

 

Kentsel dönüşüm rezerv alanı özellikleri

 

Bir yerin kentsel dönüşüm rezerv alanı olabilmesi için gerekli olan bazı şartlar vardır. Bu şartlardan biri yeni bir yerleşim alanı olmaya elverişli bir alan olmasıdır. Bu alanın kamu mülkiyeti altında olması genellikle tercih sebebi olmaktadır. Bu alanın kentsel dönüşüm projesinin yapılacağı bölgeye yakın olması gerekmektedir.

 

Kentsel dönüşüm rezerv alanının bir diğer özelliği ise üzerinde yapılacak olan yapıların doğal afetlerin risklerine karşı önlem alarak yapılması gerekliliğidir. Çünkü zaten bu projenin amaçlarından bir tanesi bu afet bölgelerindeki yerleşim yerlerinde oluşacak sorunları önleme amacıyla yapılmasıdır. Bu şekilde hem kentin çehresi güzelleştirilecek hem de insanların güvenli bir yaşama adım atmaları sağlanacaktır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.