• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

4 Şubat 2019 14:07

Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği

Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği

Risk taşıyan alanların tespiti olarak kısaca bilinen kentsel dönüşüm, mal ve can kayıplarının önüne geçmek için kanunlarla çerçevelendirilmiştir. Riskli alan olabilmesi için en az on beş bin metre kareyi kapsaması gerekmektedir. Ancak risk tespiti çalışmaları raporlarını inceleyen bakanlık gerek gördüğü durumda on beş bin metre kare alan şartı dışına çıkabilir. Peki Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği nasıldır?

 

Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği

 

Kentsel dönüşüm sonucu risk yapı tespitinde kapsam içine giren yapıya gelen tebligata on beş gün içerisinde itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. İtiraz hakkınız kullanmadığınız takdirde altmış gün içinde yıkım gerçekleşecektir. Kıymet takdir komisyonu tarafından, taşınmazın krokisi, yüz ölçüm değerleri tespit edildikten sonra taşınmaz maliklerine ulaştırılmak üzere yapının değeri bildirilir. Yapılacak konut veya iş yerinin büyüklüğü ilgili kurumlarca tespit edilir. Sonra taşınmaz sahiplerine verilecek yeni konut veya iş yerleri için kurum ve taşınmaz sahipleri arasında sözleşme yapılır.  Konut veya işyerinin teslim tarihine kadar geçen sürenin ortalaması olarak on sekiz ay boyunca altı yüz lira kira yardımı hakkı tanınır.

 

Kurum ile anlaşma yapan taşınmaz sahipleri on beş günlük sürede yapının bütün elektrik, su, doğalgaz ve telefon borçlarını kapatarak taşınmazı boş bir şekilde tahliye ederler.

 

Kentsel Dönüşüm Nedir

 

İşyeri taşınmazı üzerinden anlaşma yapan sahipler işyeri yerine işyeri hissesi de alabilecekler. Kentsel dönüşüm, iki ve daha fazla konut sahibi olmak isteyenlerin talepleri söz konusu olması durumunda, taşınmaz sahibi kuruma borçlanması neticesinde konut veya işyeri tespiti yapılabilir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.