• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 16:37

Kira Fiyatları Bugünlerde Tırmanışta

Kira Fiyatları Bugünlerde Tırmanışta

Yeni öğrenim döneminin başlamasına az bir zaman kala, yalnızca büyük şehirlerde değil, ülke genelinde özellikle üniversite kurumlarına yakınlık gösteren bölgelerde konut ihtiyaçlarının birden yüksek talep görmesi, kira fiyatlarında önemli artışların yaşanmasına neden olmakta. Bu da Kira Fiyatları Bugünlerde Tırmanışta dememizi sağladı.

 

Kira Fiyatları Bugünlerde Tırmanışta

 

Emlak sektörü Mayıs ayındaki hareketlenmeden sonra yaz dönemi ile birlikte durgunluk yaşadı. Eylül ayının gelmesi, okullarda kayıtların başlaması ve tatil döneminin bitmesi ile birden hızlı bir yükselişe geçti. Özellikle üniversite kurumlarında kayıtlarının başlaması ve akabinde konut ihtiyacının karşılanmasına yönelik arayışlar başladı. Konut sahiplerinin bu konuda görmüş oldukları yüksek kar ile birlikte artışlara sahne oldu.

 

Öğrenciler Kira Fiyatlarının Artmasında İlk Gerekçe

 

Okul kayıtlarının başlaması ile öğrenci akını yaşayan bölgeler dışında ise yeni evlenen çiftlerinde bu kervana katıldığı, genel olarak neticede kiralık konut tercihlerinde önemli bir taleple karşılaşıldığı açık olarak görülmekte. Bu nedenle özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara’da kira artışları enflasyon oranının çok üstünde bir durum yarattı. Bu arada bu hareketlilik Ekim ayına kadar sürecek ve konut sahipleri bu fırsattan yararlanma konusunda oldukça istekli görünüyor.

 

Diğer yandan emlak sektörü inşaat firmalarının gayrimenkul teslimleri de bu zamanlara denk gelmekte. Genelde düşük metrekare alana sahip konutların öğrenci talepleri açısından önemli olduğu emlak sektöründe, büyük şehirlerde kiralık daire bulmak zorlaşmakta olduğu görülüyor.

 

İstanbul’da Beşiktaş, Küçükçekmece, Kartal ve Başakşehir’de kira fiyatları ortalamanın üstünde seyretmekte, kiralık bulma konusunda sıkıntılar şimdiden başlamış olmakta.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.