• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 14:31

Kira Gelir Vergisi ve Gelir Vergisi Hesaplama

Kira Gelir Vergisi ve Gelir Vergisi Hesaplama

Gelir vergisi kanunun 70. Maddesinde belirlenen ve Gayrimenkul Sermaye İradının Tarifi başlığı altında belirlenen arsa, arazi, iş yeri, mesken, konut, daire ve gayrimenkul olarak kayıt edilen her türlü taşınmazdan belirli bir oranda kira vergisi alınır. Gelir vergisi adı altında alınan kira vergisi belirli durum ve şartlar altında tahsil edilir. İstisnasız herkesten alınmaz. Kanunda belirtilen özellikler ve vasıflara sahip kişiler ve kira gelirine bağlı olarak kira gelir vergisi alınır. Gelir vergisi hesaplama? Kira gelir vergisi nasıl oluşur ?

 

Gelir Vergisi Hesaplama

 

Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yaşayan ve kayıt içerisinde çalışan her vatandaşın yılda 2 kere ödemek zorunda olduğu vergi çeşidi  gelir vergisi olarak adlandırılmaktadır. Mart, temmuz ve eylül ayları olmak üzere yılda 3 taksit ile ödenen bu vergide asıl amaç, kişilerin gelirleri üzerinde yapılan bir oranlama esasına göre kazançlarından vergi verilmesidir. Ancak bu verginin oldukça kapsamlı bir yapıya sahip olması ve pek çok farklı alandaki kalemi kapsaması doğal olarak insanların kafasını bir hayli karıştırmakta.

 

Peki, kira gelir vergisi nasıl hesaplanmaktadır?  Özellikle emlak dünyasında kafaların oldukça karışmasına neden olan bu sorunun cevabı oldukça basit. Belirli bir gelir seviyesinin altında kalan mülk sahipleri, bu alanda herhangi bir vergi ödemek zorunda değiller. Burada taban sınırın yıllık 3.300 TL olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu tutarın üzerine çıkan mülk sahiplerinin ise öncelikli olarak kira gelir beyannamesi ile durumu bildirmeleri gerekmekte. Bu aşamadan sonra ise 3.300 ile 11.000 TL arasında yıllık kira geliri olan mükellefler için %15 olmak üzere, vergi oranları gelir durumuna göre katlanmaktadır.

 

Kira Gelir Vergisinden Bazı Maddeler

 

Bu vergiler yıllık 3 bin TL’den fazla olan kişilerin kira geliri beyan etmeleri zorunludur. Beyan ettikleri bu kira vergisi üzerinden vergilendirme yapılacaktır. Kira geliri 3 bin TL’den az olan kişilerin kira beyanı yapmalarına gerek yoktur. 3 bin TL’den az kira geliri olanlardan kira vergisi alınmaz. Kimler Emlak beyannamesi vermelidir? haberimizden bakabilirsiniz.

 

Kira gelir beyannameleri internet üzerinde ya da elden yapılabilir. Elden yapılacağı zaman belirlenen güne kadar teslim edilmesi lazım yine internet üzerinden beyan edecek kişilerin de belirtilen günün gece yarısına kadar kira beyannamesi yapması lazım.

 

Kira gelir vergisi beyannamesinde bulunmayan kişiler pişmanlık ve ıslah hükümlerinden yararlanarak geçmiş dönemlere ait kira beyannamesinde bulunabilirler. Bu hükümden faydalanmayarak kira gelir vergisi beyannamesinde bulunmayan kişiler için ise 2 kat vergi cezası uygulanır.

 

Kira Gelir Vergisi başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizlere yararlı bilgiler sunmaya devam edeceğiz. Bu tarz konu başlıklarıyla ilgili ya da herhangi bir konuda bilgi almak isterseniz bizlere yorum olarak belirtmeniz yeterli olacaktır.

 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.