• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 19:40

Kira Geliri Hangi Durumlarda Ödenmez

Kira Geliri Hangi Durumlarda Ödenmez

Taşınmazların kiraya verilmeleri durumunda kazanç olan gelirler vergiye tabi olmaktadır. Kira geliri gayrimenkul sermaye iradı olarak belirli koşullara bağlanmıştır.

 

Kira geliri tahsil esasına bağlı olduğu için geçmiş yıllara ait olsa dahi tahsil edildiği yılın hâsılatı olarak gelir kalemi geçmektedir. Tahsili gerçekleşmemiş kira geliri vergilendirilemez. Yalnız gelecek yıllara ait kira gelirleri peşin tahsilât olduğu için gelecek yılların değil, tahsilâtın olduğu yıl gelir sayılmakta ve vergilendirilmektedir.

 

Döviz cinsinden tahsilatı gerçekleşen kira gelirleri, tahsilatın gerçekleştiği tarih baz alınarak T.C. Merkez Bankası döviz alış kuru esasından Türk Lirasına çevrilerek işlem gerçekleşir.

 

Kira gelirlerinde tahsilât şekli beş yüz liranın üstünde her rakam için banka ya da posta yolu ile yapılması zorunludur. Bu uygulamaya konut kiraları dâhil olduğu gibi, iş yeri kiraları da dâhildir.

 

Kira Gelirinde Emsal Uygulaması

 

Kira bedelinin hiç olmaması ya da düşük olması durumlarında emsal kira bedeli esas alınmaktadır. Başkasının kullanımına bedelsiz verilmesi ya da kira geliri bedelinin emsal bedelinden düşük olması halinde yine emsal bedel üzerinde uygulama yapılmaktadır. Emsal bedel emlak vergisinin yüzde beşidir.

 

Buna örnek verilecek olursa; X dairesini Y’ye bedelsiz olarak emlak vergisi değeri olan 100 bin liraya kiraya vermiştir. 100.000 x % 5 = 5.000 Türk Lirası olacaktır.

 

Boş olan konutların korunması amacıyla bedelsiz olarak başkalarının kullanımına bırakılan taşınmazın, mal sahibinin anne, baba, kardeş, ya da çocuklarına tahsis etmesi durumunda emsal kira bedeli uygulanmaz. Bu kişilerin her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmiş bulunuyorsa bu konutlardan yalnız biri emsal kira bedeli uygulamasına dâhil olmaz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.