• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Şubat 2019 20:30

Kira Kontratı Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Kira Kontratı Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Kira kontratı hazırlanmasında, öncelikle kira artış oranı mutlaka belirtilmelidir. Kira kontratında ayrıca, konutta bulunan demirbaşlar liste olarak yazılmalıdır. Bu demirbaşlar arasında kombi cihazı, dolap, kapılar, varsa beyaz eşyalar olabilir. Peki Kira Kontratı Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar nelerdir?

 

Kira Kontratı Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

 

Kira artışında bir önceki yılın Üretici Fiyat Endeksi artış oranını geçmeyecek şekilde yazılır. Diğer yandan kira bedeli yabancı para cinsinden karar alınmışsa, kira kontratı üzerinde beş yıl geçmediği sürece kira bedelinde değişiklik yapılamaz.

 

Güvence Bedeli Ne Kadar Alınır?

 

Kira sözleşmesinde demirbaş eşyalar dışında, evin boyalı olup olmadığı, kiralananın boş olup olmadığı, kapı malzemelerinin cinsi, banyo fayansları gibi detaylar eklenebilir. Bu detaylar ile kiracının sizin onayınız olmadan yapmış olduğu değişiklikler tespit edilebilir ve kira kontratı belge olarak sunulabilir. Son dönemlerde kiralanan konutun fotoğraflanması da iki taraf açısından ileride doğabilecek itilafların önüne geçmektedir.

 

Kira kontratı düzenlerken kira borcundan kiracı ile birlikte sorumlu olacak kefilin de müşterek sorumlu olduğu, sözleşmenin yenilendiği yıllarda kefilin de sorumluluğunun devam edeceği belirtilmelidir. Her kira yenilenmesinde kefilin imzasının alınması gerekmektedir.

 

Diğer yandan güvence bedeli denilen ve depozito olarak bilinen bedel Yeni Borçlar Kanununda düzenlenmiştir. Yeni Borçlar Kanununa göre güvence bedeli üç kira bedelini geçemeyecek şekilde alınmalıdır. Kiracının konutu boşaltmasından sonraki durumu göz önüne alınarak depozito alınmalıdır.

 

Ülkemizde yerleşim yerlerinin zengin sosyal olanakları çerçevesinde kira bedelleri belirlenmektedir. Ulaşım, konut yapısı, konutun özellikleri gibi unsurlar kira bedelinin yükselmesi ile doğru orantılıdır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.