• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

12 Mart 2019 15:18

Kira zam oranı nedir? Kira zammı ne kadar olmalıdır?

Kira zam oranı nedir? Kira zammı ne kadar olmalıdır?

Kira zam oranı nedir ? 2018 Kasım enflasyon oranları açıklanmasıyla  yeni rakamlara göre Aralık 2018’te kiralar ne kadar artacak? Gelin birlikte kira zam oranı Aralık 2018’i hesaplayalım. Tabi bu rakamlar istatistik rakamlar olmakla birlikte, sadece temsili rakamlar olmaktadır. Ev sahipleri bu konuda zaten kira kontratı üzerinde anlaşma yapılırken temsili ve yaklaşık bir yüzde rakamı belirmektedir. Bu durum tabi ev sahibi ve kiracı arasında anlaşmazlıkları ortadan kaldırmaktadır.  Peki Kira zammı ne kadar olmalıdır?

 

1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Borçlanma Kanunu‘na göre, her ay açıklanan yıllık ÜFE oranlarına göre kira zamları hesaplanıyor. Bu kapsamda, Aralık 2018’te kira sözleşmeniz bitmişse, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yeni açıklanan Kasım 2018 enflasyon oranlarına bakmanız gerekiyor. Yani kira zam oranı Aralık 2018 hesaplaması için Kasım 2018 enflasyon oranlarını dikkate almak gerekmektedir.

 

Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 8,10, yurtiçi üretici fiyatlarında yüzde 5,25 oldu. Bu durumda yıllık ÜFE enflasyon oranına göre belirlenen kira zammı hesaplama da Kasım 2018’te yüzde 5.25 olan yurt içi üretici fiyatına bakılarak yapılacak. Aşağıda ‘Aralık 2018’te kiralar ne kadar artacak?’ sorunuzun yanıtını örneklerle bulabilirsiniz;

 

Kira zam oranı nedir ? Aralık 2018

 

Aylık kirası 500 TL olan bir eve yapılacak kira zammı 26 TL,

Aylık kirası 1000 TL olan bir eve yapılacak kira zammı 52 TL,

Aylık kirası 1500 TL olan bir eve yapılacak kira zammı 78 TL.

 

Kira zammı nasıl yapılıyor? Kira zammı ne kadar olmalıdır?

 

Kira artış oranları büyük oranda düz rakamlar olarak artmaktadır. Bu enflasyon ortalama rakamlarını göz önünde bulundurularak büyük çoğunluklu ev sahibi de 50tl – 100tl olacak şekilde zamlar yapmaktadır. Ya da kira sözleşmesinde bunları belirtmek gerekiyor. Yıllık yüzde 5 gibi bir rakam belirlenir ve her yıl düzenli olarak o rakamlar üzerinde kira zammı belirlenir.  Tabi ev sahiplerinin kararına ve inisiyatifine kalmış bir durumdur. iki taraf içinde oldukça zor bir durum olmaktadır. Hem ev sahibi için hem de kiracı için oldukça zor bir durum olmaktadır. Ev sahibi kendi giderleri için zam yapmak zorunda kalıyor, kiracı ise her yapılan zam da daha da bütçesini kısmak zorunda kalıyor.

 

Kira zam oranlarına bakarak yıllık sözleşmelerde belirtildiği gibi oranlarda zamlar yapılmaktadır. Kiracı da bu durumu bilerek evi tutmaktadır. Bu yazımızda kira zam oranı nedir? kira zammı nasıl yapılıyor? Kira zammı ne kadar olmalıdır? sorularına cevap vermeye çalıştık. Diğer haberlerimizi okumanızı tavsiye ederiz. Apartman giderleri gibi sorunları irdeleyen ve çözüm ürettiğimiz yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.