• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Mart 2019 21:57

Kira Zam Oranları Nasıl Hesaplanır TEFE ve TÜFE

Kira Zam Oranları Nasıl Hesaplanır TEFE ve TÜFE

Günümüzde bir çok insan  kira mı ev almak mı  daha mantıklı düşüncesiyle kirada olanlar ev almayı düşünüyor. Evi olanlar ise ekstra bir ev daha alarak kira geliri gelsin düşüncesinde olmaktadır. Tabi biz burada evini kiraya vermek isteyenler ve kiracıları ilgilendiren bir konuyu inceleyeceğiz. Kira zam oranları nasıl hesaplanır? TEFE ve  TÜFE hesaplama nasıl yapılır.

 

TEFE ve TÜFE Hesaplamaları

 

TEFE ve TÜFE Gayri Safi Yurtiçi Hasıla(GSYİH)’ya direk endekslidir. GSMH ve GSYİH hesaplamaları sırasında bu endeksler de belirlenir ve hasılanın içerisine katılır. —

 

 

Farklı şehirlerde yaşayan tüketicilerin almış oldukları mal ya da hizmetler sepetindeki maliyetlerin değişimi TÜFE ile ölçülür. Bu ölçümde her mal sepete dâhil edilmez. Dâhil edilen mal ve hizmetlere hane halkının bütçeleri içindeki paya göre daha çok ağırlık verilmiş olur. Yani TÜFE’nin önem vermiş olduğu husus fiyat artışlarının talep üzerindeki etkisidir. Kira Zam Oranları da TÜFE ye göre hesaplanır.

 

TEFE ve TÜFE hesaplama belli noktalarda ayrılır ve çeşitlilik gösterir. TEFE hammadde ve yarı mamul olan malları da göz önünde bulundurur. Fiyatları, üreticiden dağıtım alanlarına geçiş süresinde ölçer. TÜFE’de ise durum bundan tamamen farklıdır ve perakende fiyatlar esas alınır.

 

Enflasyon oranları ortaya çıkartılırken TEFE ile ölçülen oranlar hesaplanır. Bu nedenle önem verilen bir endeks olma özelliğidir. Ancak TEFE ve TÜFE hesaplama uzun süreli endekslerdir, genel olarak yıllık sürece bakılır. Birbirinden ayrılan noktaları bulunsa da, biri yanlış diğeri doğru oranlar veriyor diyemeyiz.

Kira Zam Oranları

Günlük ve yıllık kiralık daire de oturanlar ev sahiplerine her ay belli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Tabi bu ücret evden eve değişmektedir. Kiralama işlemleri için ev sahibi ile görüşme ve anlaşmalar yapılmaktadır. Ev kiralama işlemleri için öncelikle ev sahibi ve kiracı arasında sözleşme imzalanmaktadır. Bu kira kontratı yaparken dikkat etmesi gerekenler  içerisin yıllık kira zam oranları da belirtilir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki tüm kiralık evlere her yıl belli bir oranda zam eklenmektedir. Buna göre de kişiler ev kiralamalarını yapmaktadır.

 

Peki kira zammı ne kadar olmalıdır ? Evlere yapılacak kira zam oranları TEFE ve TÜFE hesaplama işlemlerinde TÜFE’ ye göre belirlenmektedir. Buna göre de kiracılar bu endeksi takip ederek evlere ne kadar zam yapıldığını kiralama açısından öğrenebilmektedir. 2014 yılında kira zamları açısından %12,31 oranında bir ekleme yapıldığını bilmeniz gerekmektedir. Buna göre de örneğin zamdan önce 500 TL olan bir evin kirası zamdan sonra ise 598,48 TL’lik bir seviyeye yükselmiş durumdadır. Bu da kira zamları açısından nasıl bir seviyeye yükseldiğini bizlere net bir biçimde göstermektedir.

 

Bunlara bağlı olarak siz de kiralayacağınız evin durumunu inceleyebilir ve fiyatları konusunda da zamlı olarak buna göre bir fikir edinebilirsiniz. Böylece sorun yaşamadan kiralama işleminizi yapabileceğinizi de sizlere hatırlatmak isteriz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.