• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 16:29

Kırmızı Kot Nedir

Kırmızı Kot Nedir

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde 8 Eylül 2013 tarihli değişiklikte yer alan hükümlere göre, imar planına göre kat adedinin belirlenmesinde kırmızı kot esas alınıyor.Peki Kırmızı Kot Nedir? Kırmızı kot, imar planında gerekli hesaplar yapıldıktan sonra binanın kullanıma hazır durumunu ifade ermektedir.

 

Kırmızı Kot Nedir

 

Bu hesaplanan kırmızı kot, imar planına göre kat adedinin belirlenmesinde esas alınmaktadır. Kırmızı kot alınan noktadan parselin mahreç aldığı yol esas alınmaktadır. Binanın köşe kot ortalamasının alınması suretiyle, ilgili idarelerin imar yönetmelikleri ile ya da imar yönetmeliklerinde hüküm bulunmaması halinde bu yönetmelikteki esaslara göre belirlenmektedir. Köprü ve viyadük gibi parsele giriş çıkış yapılamamakta olan yerlerden ve ayrıca parsele bitişik olmayan yollardan kot alınmaz.

 

Ruhsat Ekine Aykırı Bodrum Katı Açığa Çıkarılamaz

 

Kottan faydalanarak açığa çıkan kat kazanmak ve yapının kat sayısını artırmak amacıyla, kırmızı kot alınan nokta sayılmamaktadır. Kırmızı kot alınan noktanın tespitinde bölge kat durumunun aşılmaması, komşu parseller dâhil yol cephelerinde sokak siluetinin korunması esas olmaktadır. İlgili idarece yol kotuna göre; binanın kırmızı kot alacağı noktaya ve arazinin kotlarına ilişkin belgelendirme yapılmalıdır. İzine tabi olmadan bina zemininde hiçbir biçimde kazı ya da dolgu çalışması yapılamaz.

 

Ruhsat ya da yapı kullanma izni alınmış yapılarda ruhsat eki projesine aykırı olacak şekilde bodrum katları açığa çıkarmak üzere kazı ve tesviye çalışması yapılamamaktadır. Yapıldığı takdirde İmar Kanununun 40 ve 42. maddeleri uyarınca yasal işlem uygulanır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.