• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 16:08

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Büyük umutla geleceğini teminat altına almak için, biriktirilen paranın büyük bir kısmını taşınmaz mülke yatırılıyor.Birçok kişinin hayali konut sahibi olmaktır. Herkesin hayalini süsleyen bir ev modeli vardır. Doğru seçim yapmak ve sonradan pişman olmamak için detaylara önem vermek gerekir. Peki Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar nelerdir?

 

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

 

– İlk sırayı yaşanılacak ya da yatırım yapılacak olan semt seçimi geliyor. Seçim yaparken mutlaka dikkat edilmesi gereken detaylar arasında, semtin güvenilirliği, yaşanılabilir olmasıdır. Bunun en iyi yolu ise, öncelikle semti anlatan makaleler incelenmeli, sonrasında semt hakkında alınan bilgilere göre daha iyi analiz edilmesi için semt gezilerek görülmelidir.

 

– Diğer detaylar arasında yine, gayrimenkulün lokasyonel önemi ortaya çıkıyor. Toplu taşıma araçlarına ne kadar mesafede, ana caddeye mesafesi, alışveriş alanlarına, sağlık kuruluşlarına, eğitim kurumlarına ne kadar uzaklıkta gibi detayları iyi analiz etmekte fayda var.

 

Evin Cephesi

 

– Evin cephesi diğer önemli etkenlerden bir diğeridir. Güney cepheli evler güneş gören, ısı yalıtımı bakımından fayda sağlayacaktır. Konutun dış cephesinin yapılı olması ve hangi malzemelerin kullanıldığı konusunda bilgi almakta fayda var. Zira ısı kaybını önlemek açısından önem teşkil ediyor.

 

– Satışı engelleyen unsurlar; tapu durumu, evin üzerindeki ipotek, haciz, şerh gibi konuların araştırma yapılması gerekmektedir. Bu işlemleri de konu mülkün bağlı bulunduğu tapu müdürlüğünde yapılması gerekmektedir. Satışı engelleyen unsurların en başında gelen sorunlarından biri de, konutun eğer kat mülkiyeti kurulmamış ise, iskânı alınmamış ise bunların satışı engelleyen unsurlarından birkaçıdır.

 

Konutun Ömrü

 

– İkinci el konut alımlarında, dikkat edilmesi gereken unsurların bir diğeri ise,  konutun ömrüdür. Ortalama olarak bir konutun ömrü 45 – 50 yıl sonrasında bina deforme olmaya başlamaktadır. Bina yaşı burada büyük ölçüde önemlidir.

 

–  Bina yaşı yüksek olan konutların mutlaka su tesisati, elektrik tesisatı gibi konuların ileride yaşanabilecek sorunlar nedeniyle uzmanlar tarafından bakımı yapılmalıdır.

 

– Yeni konut sahibi olan birçok kişiden şöyle duyumlar alırız; geçmiş dönemlere ait fatura ödemeleri gerçekleştirilmemiş, vergi borçları ödenmemiş, gibi konutun satışı gerçekleşmeden önce mutlaka konu mülke ait borç sorgulaması yapılmalıdır.

 

– İster yeni konut alımında, ister ikinci el konut alımında mutlaka işinde uzman olan bölgeyi tanıyan emlak danışmalarından konu mülkün araştırılmasında, lokasyonel değerlendirmede yardım istenmelidir. Daha detaylı bilgi alınmak istenir ise; ekspertiz firmaları ile anlaşılıp rapor hazırlanması konusunda detaylı bilgi edinilebilir.

 

– Yeni yapılmış veya ikinci el konut alımında dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise, Türkiye’nin birçok bölgesinin deprem kuşağında olması nedeni ile deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilip edilmediği veya zemin etüdüne uygun yapılmış olan mülk tercih edilmelidir. Bu işlem için, alanında uzman kişiler veya kurumlardan yardım isteyebilirsiniz.

 

– Eğer ki ikinci el konut almaya karar verildi ise; iç mekân özelliklerini incelemek gerekir. Yani, konutların bir kısmı için geçerli olan tadilat, eğer tadilat işlemi gerekiyor ise bu iyi hesaplanmalı ve değerlendirme bu şekilde yapılmasında konut sahibi olacaklar için fayda sağlayacaktır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.